Santorini - Akrotiri

Akrotiri -  cicha wioska położona w południowo-zachodniej części wyspy. Atrakcją tego miejsca jest nie tylko jeden z najpiękniejszych widoków rozpościerający się na północne i południowe wybrzeże wyspy, ale również słynna Czerwona Plaża oraz największy zabytek wyspy, jakim są pozostałości minojskiej osady.

 

 

W przeszłości na terenie Akrotiri  znajdowało się minojskie miasteczko, które zostało zniszczone w wyniku potężnej erupcji wulkanu (ok. 1600 a 1450 r.p.n.e.) i zasypane 20 m powłoką popiołu. Miejsce to porównywane jest do "greckich Pompei" z tą różnicą, że ówcześnie mieszkający tam ludzie przewidzieli tragedię i w porę opuścili miasto.

 

 

Systematyczne prace archeologiczne zostały rozpoczęte w 1967 roku pod kierownictwem greckiego archeologa Spirosa Mariantos.

 

Odkryto domy składające się z dwóch lub trzech kondygnacji ozdobione pięknymi freskami przedstawiającymi zajęcia dnia codziennego, wąskie brukowane uliczki, przedmioty codziennego użytku. Niektóre ze znalezionych eksponatów znajdują się w Muzeum Prehistorii Thiry. Do dnia dzisiejszego odkopana została tylko niewielka część miasta.

 

 

Na terenie wykopalisk w 1974 roku archeolog Spiros Mariantos poniósł śmierć (został przygnieciony przez zawalony strop) oraz kilkanaście lat później zginął turysta. W wyniku tych wydarzeń miejsce zostało zamknięte. Trwają tam prace mające na celu budowę wiat zabezpieczających. Po ich ukończeniu na teren ponownie wrócą archeolodzy oraz osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzeni muzealnej, aby turyści znów mogli zacząć zwiedzać to miejsce.