Santorini - Informacje ogólne

Santorini - nazywana również Thiarą jest wyspą wulkaniczną położoną na Morzu Egejskim ok. 110 km na północ od Krety. Powierzchnia Santorini równa jest 75 km2, a jej obwód wynosi 70 km. Obecnie wyspę zamieszkuje około 7000 ludzi utrzymujących się głównie z turystyki. Santorini słynie z pięknego, wulkanicznego krajobrazu, a także z eksportu win, pistacji i pomidorów.

Wyspa zachwyca kontrastem białej zabudowy, która wkomponowuje się w strome ściany poszarpanych klifów. Czarny piasek obmywany przez wody Morza Egejskiego wraz z niezwykłą panoramą zatopionego krateru wulkanicznego dostrzegalną z urwisk sprawiają, że Santorini można uznać za jedną z najpiękniejszych wizytówek Grecji. Wyspa odwiedzana jest przez rzeszę wczasowiczów, którzy spędzają swój czas na plażach o czarnym, czerwonym bądź białym piasku. Turyści przyjeżdżają tu także na jednodniowe wycieczki, tylko po to, aby nasycić wzrok niesamowitym pięknem krajobrazu Santorini.

Od niedawna, piękna a zarazem romantyczna wyspa jest miejscem, w którym mnóstwo par z całego świata zawiera związek małżeński ? czasem na łonie natury, a niekiedy w jednym z białych kościółków, które zachwycają ze względu na formę architektoniczną.

 

Erupcja wulkanu a wygląd wyspy

Historia Santorini jest bardzo bogata. Wiele wydarzeń w dziejach istnienia wyspy przyczyniło się do jej obecnego wyglądu. Przed 1600r p.n.e. wyspa nazywała się Strongilii, czyli ?okrągła?, jako że taki był jej kształt. Jednak silna erupcja wulkanu, która miała miejsce najprawdopodobniej między 1600-1500 r p.n.e., sprawiła, że część wyspy zapadła się. W rezultacie powstało ogromna kaldera w kształcie półksiężyca. 

Była to prawdopodobnie najpotężniejsza eksplozja w historii. Wulkan wyrzucił około 30 km? lawy, co doprowadziło do zagłady cywilizacji minojskiej rozwijającej się na wyspie. Uważa się także, że wydarzenie to zniszczyło również oddaloną o 110 km Kretę.

 

Ostanie potężne trzęsienie ziemi o sile 8 w skali Richtera miało miejsce na Santorini w 1956 roku.

Wulkan usytuowany na dnie morza, co jakiś czas daje o sobie znać w postaci delikatnych drgań odczuwalnych na co dzień.

Galeria - Thira

  • thira_00

Galeria - Ia(Oia)

  • 000_Ia

Galeria - Fira

  • 000_fira

Galeria - Santorini

  • 000_santorini