Rodos - Tsambika

Tsambika (Tsampika) -  Mianem Tsambika określa się dwa znajdujące się tutaj klasztory oraz plażę. Zlokalizowane są one na wschodnim wybrzeżu wyspy pomiędzy Afantou a Lindos i  26 km od miasta Rodos.

 

Warte uwagi:
- Klasztor Matki Boskiej z Tsambiki - znajduje się na wzgórzu wznoszącym się 326 m n.p.m. Aby tam dotrzeć należy za znakiem Tsambika skręcić w lewo. Po ok. 1,5 km dojedziemy do parkingu. Z tego miejsca czeka nas już tylko piesza wędrówka po dosyć stromej ścieżce pod górę i złożonej w części z 350 schodów. Spacer zajmuje ok. 15 min. Po wejściu na szczyt oprócz klasztoru naszym oczom ukaże się bizantyjski kościółek. W jego wnętrzu znajduje się ikonostas oraz replika świętej ikony Matki Bożej z Tsampiki.

 

Miejscowa legenda głosi, że w przeszłości u podnóża góry żyło małżeństwo, które straciło nadzieję na posiadanie dzieci. Pewnego dnia podczas modlitwy o dar rodzicielstwa na szczycie zapłonął ogień. Mężczyzna złożył przysięgę, że jeśli zostanie ojcem, to w tym miejscu zbuduje klasztor. Po dziewięciu miesiącach narodziła się córka, którą nazwano Tsambika. Od tamtej pory Matka Boska z Tsambiki jest patronką kobiet starających się o dziecko.

 

Co roku 8.09 w Święto Matki Boskiej z Tsambiki przybywają tutaj pielgrzymki.

 

- Plaża Tsambika - jest jedną z najpiękniejszych plaż na Rodos. Znajduje się ok. 2 km od głównej drogi, a osłonięta jest z dwóch stron skałami.  Plaża jest piaszczysta, pokryta drobnym, żółtym piaskiem. Dno opada w tym miejscu bardzo łagodnie, dlatego miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Na plaży można wynająć leżaki jak i parasole. Plaża wyposażona jest również w prysznice, toalety, niewielkie bary sprzedające zimne napoje i kanapki. W niedużej odległości od samej plaży znajduje się także tawerna serwująca lokalne dania.

W zatoce istnieje również możliwość uprawiania sportów wodnych, a w tym: narty i rowery wodne, parasailing, wakeboarding, ringo, przejażdżki na bananie. Znajdujące się na plaży kolorowe flagi informują o lokalizacji wypożyczalni sprzętu sportowego czy też kantyn. Zatoka do dnia dzisiejszego zachowała swój dziki oraz pierwotny charakter ze względu na zakaz wznoszenia budynków.

Tsampika

  • 0_tsampika