Rodos - Monolithos

Monolithos - to malownicza wioska znajdująca się na zachodnim wybrzeżu wyspy ok. 70 km od miasta Rodos. Obecnie zamieszkiwana jest przez ok. 150 mieszkańców, którzy trudnią się rolnictwem.

Nazwa osady pochodzi od słowa "monos lithos", co oznacza samotną skałę, która wznosi się 3 km na zachód od miejscowości.

Okolica charakteryzuje się kamiennymi domkami, znajdującymi się na stokach góry, pomiędzy którymi przeplatają się strome i zarazem wąskie uliczki, ozdobione geranium. W okolicy znajdują się również gaje oliwne i lasy.

Największą atrakcją Monolithos stanowią ruiny zamku joannitów wznoszącego się na samotnej skale. Górują na wysokości 240 m n.p.m. nad zatokami Kerameni oraz Aliki. Miejsce to już w V wieku pełniło funkcję obserwacyjne i ostrzegawcze przed najazdem wroga. W 1480 roku kawalerowie rodyjscy na rozkaz Wielkiego Mistrza Piotra z Abusson wybudowali zamek. W czasach joannitów miejscowa ludność mogła tutaj liczyć na schronienie. Niestety do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie monumentalne mury twierdzy oraz niewielka kaplica Agios Pantelimon. Z ruin zamku rozciąga się przepiękna panorama na morze, pobliskie góry oraz wyspy.
W miasteczku znajdują się drogowskazy kierujące do ruin zamku (Frurion). Parking znajduje się u podnóża góry, zatem czeka na wędrówka po schodach.