Rodos - Kritinia

Kritinia - niewielka wioska położona na wzgórzu w zachodniej części wyspy. Od miasta Rodos dzieli ją 50 km. Dzięki swojemu położeniu oferuje przepiękny widok na morze oraz góry. Mieszkańcy Kritinii zajmują się uprawą oliwek, winorośli i warzyw.

Niegdyś osadę traktowano jako podgrodzie górującej nad nią twierdzy i również nosiła taką samą nazwę: Kastellos. Dopiero w 1945 roku została zmieniona na Kritinii.

Będąc w wiosce warto zwiedzić:
- Twierdza Kastellos - położona jest na szczycie wzgórza pomiędzy sosnami na wysokości ok. 130 m n.p.m., górując nad osadą Kritinia. Został zbudowany w XV wieku przez Mistrza Giovanniego Battistę Orsiniego, natomiast jego rozbudowa miała miejsce w XVI wieku. Niegdyś twierdza służyła głównie jako miejsce obserwacyjne i miała zabezpieczać przed atakiem z zaskoczenia ze strony piratów czy też floty tureckiej. Zamek Kastellos jest jednym z nielicznych na wyspie, które do dnia dzisiejszego zachowało się w niezłym stanie. We wnętrzu znajduje się kościół św. Pawła, który został postawiony przez kawalerów rodyjskich. Z zamku rozciąga się przepiękny widok na morze oraz najwyższy szczyt Atavyros.

- Muzeum folklorystyczne -  działa w miejscowości od 1993 roku. Siedziba znajduje się w nowoczesnym budynku w kształcie rotundy. Do eksponatów, które można tutaj zobaczyć to na pewno: wiejskie meble, tradycyjne stroje, ręcznie wykonana ceramika.

 

Po odwiedzeniu twierdzy i muzeum folklorystycznego warto wybrać się na główny plac z wielkim platanem (Platia Daskalon) i odpocząć w jednej z wielu obecnych tutaj kafejek lub tawern.