Rodos - Kremasti

Kremasti - miejscowość turystyczna położona na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Od miasta Rodos dzieli ją 12 km a od lotniska Paradisi zaledwie 5 km. Pomimo tego, że oferuje wszystkie udogodnienia miejscowości wypoczynkowej do dziś zachowała swój urok oraz autentyczny obraz tradycyjnej wioski. Aby poczuć magię tego miejsca należy wybrać się na spacer pomiędzy pięknymi willami z ukwieconymi dziedzińcami i pięknymi dekoracjami, a także zjeść lokalne przysmaki w jednej z wielu stylowych tawern.

 

Kremasti to również miejscowość z przeszłością, dlatego warto zwiedzić i zobaczyć takie miejsca jak:
- Kościół Matki Boskiej (Panagia Kremasti) - znajduje się bezpośrednio przy wjeździe do miejscowości. Uważany jest za jedną z najpiękniejszych świątyń na wyspie. Podwórze udekorowane jest chochlakami. Budowla charakteryzuje się mieszaniną różnych stylów. Cechą charakterystyczną dla tej budowli jest kopuła wznosząca się kilka metrów ponad dachem. Z boku znajduje się ogromna biała dzwonnica. W wnętrzu kościoła można podziwiać rzeźbiony, drewniany ikonostas.
- biblioteka - znajduje się po przeciwnej stronie ratusza. Została wybudowana w 1927 roku w stylu neoklasycznym. Jej księgozbiór liczy ok. 10 tys. książek. Plac przed biblioteką jest również miejscem spotkań miejscowych mężczyzn, którzy swój wolny czas spędzają na grze w tryktraka.
- ruiny twierdzy - znajdują się na wzgórzu nieopodal centrum miasta. Średniowieczna budowla została wzniesiona przez Wenecjan w XIII wieku, natomiast w późniejszym czasie została rozbudowana przez joannitów. Do dnia dzisiejeszego przetrwały: brama wejściowa, dwa pomieszczenia z kopułami oraz mury obronne. Na terenie zamku znajduje się również mały klaszator Św. Mikołaja.
 

W Kremasti znajduje się piękna, rozległa, ale piaszczysto-kamienista plaża. Dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek, centra sportowe polecają różnorodne sporty wody. W ich ofercie można znaleźć: windusurfing, narty wodne czy też lot na spadochronie za motorówką.

Kremasti nie jest miejscem tętniącym życiem po zmroku. Nie znajdziemy tutaj dyskotek, co z kolei będzie plusem dla osób lubiących odpoczywać w spokoju, a wieczory spędzać na  relaksujących spacerach.