Rodos - Dolina Motyli (Petalodues)

Dolina motyli - jest jednym z tych miejsc, które trzeba obowiązkowo odwiedzić będąc na wyspie. Zalesiona dolina co roku w letnich miesiącach staje się domem dla milionów motyli. Przesiadują one na zacienionych skałach i drzewa. Zwabia je tutaj zapach ambrowców wschodnich. Niestety przeszkodą w podziwianiu owadów jest to, że przesiadując na skałach, zlewają się one z ich tłem. Cierpliwi muszą zatem wyczekiwać aż wzbiją się w powietrze, gdyż właśnie wtedy uwidacznia się ich przepiękny, pomarańczowy kolor pod skrzydłami.

Długość trasy spacerowej wynosi ok. 2 km. Wiedzie ona drewnianymi mostkami wzdłuż strumyków, które zamieszkiwane są przez kraby. Miejsce to jest prawdziwą oazą spokoju, dlatego bezwzględnie zabroniene jest jakiekolwiek hałaśliwe zachowanie. Surowo zabronione jest także oczywiście łapanie motyli.
Do Doliny Motyli dotrzemy kierując się w stronę Epano Kalamonas za lotniskiem Paradisi. Petaludes znajduje się ok. 2 km od Epano. Droga jest stosunkowo dobrze oznakowana i nikt nie powinien mieć problemów z obraniem dobrego kierunku.