Rodos - Archangelos

Archangelos - drugie pod względem wielkości miasto oddalone jest od Rodos o 28 km. Położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Praktycznie z każdej strony miejscowość ta otoczona jest gajami pomarańczowymi jak i oliwnymi.

 

Domniema się, że Archangelos zostało założone już w okresie hellenistycznym, jednak przez ciągłe napady piratów miejscowi byli zmuszeni do przeniesienia się w głąb lądu. Obecnie miasto od morza oddalone jest o ok. 3 km.

Gęsto zabudowana osada charakteryzuje się labiryntami wąskich uliczek oraz starymi i zarazem oryginalnymi domami. Każdy z nich pomalowany jest żywym kolorem i ozdobiony ceramiką produkowaną w tej okolicy.
Nie brak tutaj starych warsztatów rzemieślniczych, w których metody wyrabiania niewiele się zmieniły od tych z przeszłości. Miejscowi garncarze wykonują z gliny prawdziwe arcydzieła.
Mieszkańcy są pozytywnymi i ciepłymi ludźmi posługującymi się lokalnym dialektem.

 

Będąc w Archangelos warto zwiedzić:
- Kościół Św. Michała Archanioła - znajduje się w pobliżu głównego placu. Charakterystyczna dla budowli jest duża dzwonnica  pochodząca z 1845 roku. Kościół zaczęto budować w 1800 roku a jego data ukończenia została uwieczniona na mozaice chochlaków wewnątrz świątyni.
- Muzeum etnograficzne - znajduje się niedaleko Kościoła. Wśród eksponatów znajdują się stroje, narzędzia, ręcznie tkane hafty oraz tkaniny. Przedmioty te obrazują codzienne życie mieszkańców wprzeszłości.
- Ruiny zamku Joannitów - położone są na wzgórzu górującym nad miastem. Zamek został wybudowany w II połowie XV wieku na ruinach bizantyjskiej twierdzy w celu obrony przed Turkami. Do dnia dzisiejszego wrażenie robią pozostałości kilku metrowych murów oraz niewielka kaplica św. Jana. Z tego miejsca rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

 

Chcąc wybrać się na plażę będąc w Archangelos należy kierować się na wschód. Plaża Stegna (piaszczysto-żwirowa) oddalona jest od miasteczka ok. 2 km.