Rodos - Afandou

Afandou -  urokliwa wioska znajdująca się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Od kurortu Faliraki dzieli ją jedynie 7 km. Uchodzi za najstarszą na wyspie. Ze względu na to, iż miasto niewidoczne jest z poziomu morza niegdyś pełniło funkcję schronienia przed napadami ze strony piratów.

Nazwa Afandou pochodzi od słowa afandos, które oznacza niewidzialny.

Obecnie miasto charakteryzuje się stylową, białą, niską zabudową, pośród której znajdują się wąskie a zarazem kręte uliczki. Słynie przede wszystkim z ręcznie tkanych kilimów (tkaniny dekoracyjne) chętnie kupowanych przez turystów. Pomimo tego, iż miejsce to jest coraz częściej odwiedzane przez turystów, nie utraciło swojego uroku. Nadal szczyci się tradycyjną architekturą, a mieszkańcy pielęgnują swoje obyczaje.

 

Dla osób lubiących zwiedzać, warty obejrzenia jest Kościół NMP, który ozdobiono XVII wiecznymi polichromiami. Każdego roku w sierpniu odbywa się tutaj festiwal  folklorystyczny wraz z odpustem.

Po zwiedzeniu okolicy warto usiąść i odpocząć w jednej z kawiarń lub tawern.

W pobliżu miasta znajduje się plaża (długość 3 km), która oprócz morskich kąpieli oferuje duży wybór sportów wodnych.

Z kolei dla miłośników golfa przygotowano liczące 600 tys. m2 pole golfowe - jedyne na wyspe. Posiada ono 18 dołków i jest chętnie odwiedzane  zarówno przez amatorów jak i profesjonalnych graczy.