Kreta - Sfakia

Sfakia - obejmuje cały południowo - zachodni rejon Krety. Charakteryzuje się naturalnym pięknem dzikiego, górskiego krajobrazu. Większość tego obszaru zajmują Góry Białe (przez Kreteńczyków zwane Madares) oraz wąwozy takie jak: Samaria, Klados, Domata, Elygias, Aradaina, Sfakiano, Imbros, Asfendou i Kallikratis. Góry wypiętrzające się wprost z Morza Libijskiego, powodują, że jest to teren najmniej zaludniony i nie narażony na masową turystykę. Wśród gór znajdują się zielone płaskowyże: Askifou oraz Anopolis. Tereny te są zamieszkiwane tylko i wyłącznie przez Sfakotów, którzy są ludem ceniącym wolność, niezwykle gościnnym oraz wiernym swojej tradycji.

 

Na region Sfakia składają się takie wioski jak: Chora Sfakion, Anopoli, Agios Ioannis, Agia Roumeli, Asfendou, Frangokastello, Loutro , Patsianos, Skaloti, Imbros i Askifu.

 

Chora Sfakion - jest stolicą regionu Sfakia. Znajduje się 70 km na południe od Chanii. Trasa prowadzi zboczami Gór Białych z widokiem na malowniczą okolicę. Najatrakcyjniejszą częścią trasy jest odcinek biegnący wzdłuż krawędzi wąwozu Imbros, z którego wyłania się  niekończący widok na błękitne Morze Libijskie.

Jest to urocza, zabytkowa wioska portowa usytuowana nad malowniczą zatoczką. Wzdłuż nabrzeża znajdziemy kilka tawern. Na zielonym wzgórzu znajdują się ruiny weneckiej twierdzy Sfakia z 1526 r., którego rozciąga się malowniczy widok na całą wioskę.  Do portu przypływają statki z Agia Roumeliz turystami, którzy przeszli wąwóz Samaria. Z Chora Sfakion możemy również popłynąć do takich miejscowości jak: Loutro, Agia Roumeli, Paleochora oraz Sougia. W małej przystani nie znajdziemy plaży. Natomiast możemy się wybrać na plażę do zachodniej części przy wyjeździe z wioski lub do oddalonej o ok. 1 km Illigas, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych w tym regionie.