Kreta - Preveli

Preveli - Znajduje się tutaj drugi co do wielkości las palmowy na Krecie. Miejsce to słynie z zabytkowego klasztoru oraz obszaru o zdumiewających atutach przyrodniczych.

 

 

Znajdziemy tutaj zabytkowy klasztor o tej samej nazwie z XVII wieku. Składa się z dwóch części oddalonych od siebie ok. 2km. Jeden z nich to Kato Moni Preveli - doszczętnie zniszczony i niedostępny dla turystów oraz drugi to Piso Moni Preveli, znajdujący się bliżej morza - ten obiekt można zwiedzać. Miejsce to przez wieki było niszczone oraz wielokrotnie odnawiane. Na dziedzińcu stoi kościół Agnios Ioannis Theologos. Po jego obu stronach znajdują się cele mnichów oraz pomieszczenia zakonne.
    

 

1941 rok zapisał się w historii tego miejsca. Po przegranej bitwie o wyspę w klasztorze ukrywali się alinaci, którym w wydostaniu się z plaży pomagali zakonnicy. W zemście wojska niemieckie zniszczyły Kato Moni Preveli, natomiast Piso Moni Preveli zostało ograbione.

 

 

W Muzeum Klasztornym możemy zobaczyć drogocenne ikony, kościelne przedmioty oraz stroje. Wstęp na teren Piso Moni Preveli kosztuje ok. 2 euro. W godzinach od 13:30 - 15:30 (przerwa obiadowa) klasztor jest nieczynny.

 

 

Przejeżdżając przez Mona Preveli i kierując się drogą na wschód dojedziemy do parkingu, z którego dojdziemy do przepięknej Plaży Palmowej (Palm Beach). Ze wzgórza czeka nas 25 min spacer w dół częściowo po schodach, następnie kamienną ścieżką. Jest to idealny " taras widokowy".
Dlaczego miejsce to uważane jest za zdumiewający atut przyrodniczy. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle proste. Rzeka Megapotamos, która u ujścia wąwozu Kourtaliotiko przepływa przez plażę, tworzy mały staw, a następnie wpływa do morza. Palmy rosną po obu jej stronach. Możemy wybrać się na spacer lasem palmowym lub wypożyczyć rowerek wodny (ok. 7 euro za 1 h) i popłynąć nim w górę rzeki. Po kilkuset metrach trasa dla rowerka się kończy, ale można zacumować i wybrać się w głąb nurtu rzeki na nogach. Sama plaża usytuowana jest pośród skał i obmywana przez zielono - turkusowe morze. Znajdziemy tutaj leżaki (płatne). Możemy zażyć kąpieli wodnej zarówno w morzu jak i rzece, a palmy dostarczą przyjemnego schronienia przed słońcem.

Na Preveli możemy się również dostać drogą morską, przypływając łodzią z sąsiednich miejscowości (m.in. Plakias).

 

 

 22 sierpnia 2010 roku Las Palmowy spłonął w pożarze.

 

Po tym wydarzeniu podjęte  zostały wszelkie środki mające przywrócić życie w Lesie Palmowym. W tym celu zainstalowane zostały między innymi specjalne system nawadniające. W rok po tym tragicznym wydarzeniu widać, że przyroda się odbudowuje - ze spalonych konarów zaczęły wyrastać nowe, zielone pędy.

 

Galeria - Preveli

  • 001_preveli

Preveli - klasztor

  • 001_preveli_klasztor

Droga na Preveli

  • 001_droga_na_preveli

Preveli - Kato Moni

  • 001_kato_moni