Kreta - Polyrrinia

Polyrrinia - niewielka wioska położona ok. 7 km w górę od Kissamos. Usytuowana jest na wysokości 418 m n.p.m. Składa się z dwóch części: nowej oraz starożytnej.

 

Nową część warto odwiedzić ze względu na niezwykłą atmosferę tego miejsca oraz ruiny, które się tutaj zachowały do dnia dzisiejszego. Możemy podziwiać fragmenty rzymskiego akweduktu, stare domy i weneckie łuki nad uliczkami. Tą część zamieszkuje tylko sto osób.

 

Nazwa Polyrrina pochodzi od słów: Poli - wiele i Rinia - Owce, co oznacza bogaty w owce. Zbitka tych słów wskazuje na główne zajęcie mieszkańców, którym była hodowla owiec.

 


Z wioski oznakowaną drogą możemy dojechać do Starożytnej Polyrriny. Na końcu trasy znajdziemy parking wraz z tawerną Akropolis. Dalej czeka nas piesza wędrówka, a raczej wspinaczka na akropol.  Starożytna Polyrrina została zbudowana w kształcie podkowy w XI w.p.n.e. na wysokości 420 m.n.p.m. przez Achajów oraz Laconian. Miejscowość bardzo dobrze prosperowała w czasach hellenistycznych oraz rzymskich. Posiadało dwa porty jeden w Kissamos, a drugi w Falassarnie.

Z okresu bizantyjskiego według archeologów pochodzą domostwa wykute w skale oraz szczątki akweduktu. Na wierzchołku akropolu znajdują się pozostałości murów obronnych. Można również dostrzec fundamenty świątyni Artemidy Dictynna, na których stoi do dzisiaj niewielki, kamienny kościółek Agioi Pateres (Świętych Ojców). Został z budowany pod koniec XIX w. z materiałów ze starożytnej świątyni. W kościółku można zobaczyć zachowane antyczne inskrypcje oraz szczątki ołtarza.

Ruiny nie są ogrodzone, dlatego można je zwiedzić o każdej porze roku i w każdym dniu bez ograniczeń.