Kreta - Milatos

Milatos - niewielka osada położona ok. 45 km na wschód od Iraklionu. Miasteczko podzielone jest na dwie części: starą oraz nadmorską. Na wybrzeżu wokół niewielkiej plaży piszczysto - żwirowej znajduje się wiele tawern, w których można zjeść świeżą rybkę, mały port oraz kilka niedużych hoteli i pensjonatów.

Udając się w głąb lądu dotrzemy do starej części Milatos, która zachowała swój urok, dzięki starym, zabytkowym domom. Niektóre z nich zostały odkupione i odrestaurowane w oryginalnym stylu przez Europejczyków.

W Milatos możemy również aktywnie spędzić czas wybierając się do oddalonej ok. 3 km (na wschód od wsi) Jaskini Milatos. Droga jest dobrze oznakowana, a na końcu znajduje się parking, po czym czeka nas ok. 200 m piesza wędrówka po starej ścieżce. Jaskinia położona jest na wzgórzu Kastellos, z którego roztacza się piękna panorama na całą miejscowość. Jaskinia Milatos ma powierzchnię 2100 metrów kwadratowych, 73 m długości oraz wysokość wahającą się od 0,5 m do 3 m. Wejść do jaskini jest osiem. Znajdziemy w niej niewielki kościół Św. Tomasza z 1935 r., wraz z pomnikiem, na którym leżą ludzkie kości, przypominające tragiczne wydarzenie z tego miejsca.

W 1923 roku podczas rewolucji antytureckiej (pod dowództwem Hassana) ok. 2000 miejscowych mężczyzn, kobiet oraz dzieci ukrywało się w jaskini. Po kilkunastu dniach walki, Grecy byli zmuszeni do jej opuszczenia z powodu doskwierającego głodu. Mężczyzn zabito, natomiast kobiety i dzieci sprzedano.

W centralnej części jaskini po lewej stronie możemy zobaczyć kolumny stalaktytów, które oświetlane są przez dzienne światło, wpadające przez otwory w ścianach.

 

Zwiedzanie jaskini jest bezpłatne. Ze względu na brak oświetlenia w grocie warto wcześniej zaopatrzyć się w latarkę.