Kreta - Matala

Matala - jedna z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich, usytuowana 67 km na południe od Iraklionu w Zatoce Messara. Niegdyś wioska rybacka, obecnie gwarny kurort, do którego ściągają rzesze turystów. Matala swoją sławę zawdzięcza pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży, która od północy osłonięta jest "dziurawym klifem".

 

Plaża Matali została odznaczona Błękitną Flagą. Wyróżnienie to przyznawane jest za czystość oraz bezpieczne kąpielisko.

 

Największą atrakcją tego miejsca są jaskinie wyrzeźbione tysiące lat temu w klifie. Nikt dokładnie nie wie kiedy groty powstały, natomiast uważa się, że prawdopodobnie w czasach prehistorycznych niektóre z nich zostały zaadoptowane jako schronienia bądź domy. W okresie antycznym pełniły także funkcję grobowców.
W latach 60 jaskinie zostały ponownie odkryte przez hipisów, dla których mieszkanie w grotach, lazurowa woda oraz przepiękna plaża była idyllą.

 

W 1968 roku zostało zorganizowane spotkanie, na które przybyli hipisi z całego świata.

 
Obecnie groty zostały objęte ochroną i udostępnione do zwiedzania. W jaskiniach można zobaczyć wydrążone okna i rzeźbione łóżka.

 

W sezonie Matala tętni życiem. Na plaży poustawiane są leżaki z parasolami. Nieopodal znajdują się tawerny, restauracje, sklepy kuszące pamiątkami oraz hotele i apartamenty.

Galeria - Matala

  • img_5836_1200x800

Droga do Matali

  • img_5790_1200x800