Kreta - Lissos

Lissos - jest to starożytne miasteczko oraz antyczny port, którego ruiny zachowały się do dnia dzisiejszego. Położone jest w południowo-zachodniej części Krety pomiędzy Paleochora a Sougia.

 

W starożytności miejsce to słynęło ze Świątyni Asklepiosa (okres hellenistyczny), do której przybywali ludzie z całej Krety, w celu wyleczenia przez tamtejsze źródła. Świątynia została zniszczona przez wielkie trzęsienie ziemi. Podłogi mozaikowe z geometrycznymi, zwierzęcymi wzorami oraz mury naos (najważniejsze miejsce w świątyni) zachowały się do dnia dzisiejszego.

 

w 1957 roku pasterz poszukujący wody dla swoich owieczek dokonał niezwykłego odkrycia - 20 posągów m.in. Asklepiosa,Hygeia i Plutona.

Posągi obecnie są wystawione w Muzeum Archeologicznym w Chanii. Oprócz szczątków świątyni możemy również zobaczyć ruiny domów z okresu późnorzymskiego i niewielki kościółek Agios Kirikos.

 

Każdego roku 15 czerwca w świątyni obchodzone jest dzień Św. Kirikosa. Uroczystości odbywają się przez całą noc i kończą się poranną liturgią.

Św. Kirkos został zamordowany w wieku trzech lat razem ze swoją matką w mieście Tars podczas prześladowań chrześcijan za czasów panowania rzymskiego cesarza Dioklecjana.

 

Do Lissos możemy dotrzeć na dwa sposoby: statkiem z Sougii lub spacerem. Rejs trwa ok. 20 min, natomiast piesza wędrówka zajmie ok. 2,5 h. Z przystani Sougi oznakowana droga prowadzi do Lissos. Szlak prowadzi przez wąwóz, na którego dnie jest wiele głazów. Następnie ścieżka wspina się stromo w górę na płaskowyż. Kilka minut spaceru po równym podłożu, aby dojść do skarpy, z której rozciąga się piękna panorama na ruiny Lissos. Zejście stromą ścieżką zajmuje ok. 30 min. Szlak, który prowadzi do ruin nie należy do łatwych. Gdy zdecydujemy się na wycieczkę pieszą należy pamiętać, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody, gdyż żadnego sklepu na swojej drodze nie spotkamy. Wrócić można tym samym szlakiem lub łodzią, po którą należy zadzwonić.