Kreta - Lassithi

Lassithi - urodzajny płaskowyż o łącznej powierzchni 40 km kwadratowych otoczony przez Góry Dikti. Rozpościera się na wysokości 850 m n.p.m w zachodniej części Krety. Płaskowyż zachwyca swoją żyznością oraz bujną roślinnością. Dawniej wizytówką płaskowyżu były tysiące białych wiatraków, który służyły do napędzania przepływu wody. Do dziś zachowało się tylko kilka. Niektóre z nich odremontowano, natomiast inne niszczeją, jednak nadal są atrakcją dla turystów zwiedzających zachodnią część wyspy. Urodzajna ziemia usłana jest sadami figowymi oraz jabłoniami, polami  warzyw, zbóż oraz gajami migdałowymi.

Płaskowyż Lassithi zamieszkiwany jest od neolitu, z przerwą trwającą dwa wieki, po czasy dzisiejsze.

Dojazd na płaskowyż jest przygodą samą w sobie. Droga prowadzi przez góry, przełęcz, z której rozpościera się malowniczy widok na płaskowyż nasycony zielenią. Dokoła płaskowyżu rozciągają się malownicze wioski takie jak: Psichro, w której znajduje się Jaskinia Dikte oraz Agios Georgios słynąca z Muzeum Folkloru.

 

 

Jaskinia Dikte (Diketon Andron)- najbardziej popularna jaskinia na wyspie, usytuowana jest na wysokości 1025 m n.p.m. na północnych zboczach góry Dikti.

 

Według mitologii greckiej to właśnie w tej jaskini narodził się Zeus, który był ukrywany przed ojcem Kronosem.
Informacje te nie zostały potwierdzony, gdyż inna jaskinia na Krecie też jest brana pod uwagę, jako miejsce jego narodzin.

 Jaskinia wewnątrz jest oświetlona. Wybudowano w niej także schody i ścieżki. Ze względu na panującą w środku bardzo dużą wilgoć, zamieszkiwana jest przez ptaki i nietoperze. Jaskinia Dikte ma powierzchnię 2000 metrów kwadratowych i składa się z dwóch poziomów. Trasa prowadzi przez 5 większych oraz mniejszych pomieszczeń, które zdobione są malowniczymi naciekami. Najbardziej imponującym miejscem w jaskini jest jeziorko usytuowany na najniższym poziomie, otoczone przez ogromne stalaktyty i stalagmity. Jeden z nich, centralnie zwisający jak żyrandol nad bajorem nazwany został "Płaszcz Zeusa".

 

Badania archeologiczne dowiodły obecność ludzi w jaskini już w czasach neolitu. W 1899 roku podczas przeprowadzonych wykopalisk odkryto  ołtarz oraz przedmioty służące do odprawiania obrzędów religijnych, rytualnych.

Do jaskini możemy dojechać samochodem, drogą asfaltową, pnąca się w górę od wioski Psichro. Na końcu trasy znajdziemy płatny parking (ok. 2Euro ). Następnie czeka nas piesza wędrówka dosyć stromym szlakiem (ok. 25 min) pod górę lub przejażdżka na grzbiecie osiołka.

 

Jaskinia Dikte w sezonie (czerwiec-październik) czynna jest w godzinach 10 - 18, a cena biletu kosztuje 4Euro (bilet normalny) i 2Euro (bilet ulgowy).

 

Muzeum Folkloru - usytuowane jest  w maleńkiej wiosce Agios Georgios. W skład eksponatów wchodzą: stare, białe kreteńskie domy wraz z obejściem wyposażone w niezbędne przedmioty oraz meble. W oborze można zobaczyć narzędzia rolnicze oraz rzemieślnicze kowala, szewca oraz stolarza. W drugim budynku znajdują się hafty, tkaniny, ozdobne lampy, zegarki, stroje, rzeźby, broń. Na piętrze muzeum można zwiedzić galerię sztuki i rzeźby.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 8-15, a bilet wstępu kosztuje ok. 3Euro .