Kreta - Kournas

Kournas - niewielka miejscowość położona ok. 24 km na zachód od Rethymno oraz ok. 8 km od Georgioupoulis. Usytuowana na wysokości 200-stu metrów na zboczach góry Dafnomadara. Kournas słynie przede wszystkim z wytwarzanej tam ceramiki oraz jeziora o tej samej nazwie.

 

Miejscowość ta jest rzadko odwiedzana przez turystów. Architekturę wsi charakteryzują stare budownictwa i bizantyjski kościółek Agios Georgios (koniec XVII w.), w murach którego kryją się piękne XVIII-wieczne malowidła.

 

Kościół można zobaczyć tylko pod warunkiem, że których z miejscowych udostępni nam klucz - o który warto pytać.

 

Jezioro Kournas jedyny słodkowodny akwen na wyspie zasilany jest  strumieniami górskimi. Ma ok. 1 km długości oraz 800 m szerokości. Swoją wyjątkowość zawdzięcza kolorom, które przechodzą od mocnego granatu do intensywnego turkusa przy brzegu. Jezioro zamieszkiwane jest przez żółwie, węże oraz węgorze. Na brzegu można dostrzec gęsi, czaple oraz kormorany. W jeziorze  można się kąpać. Istnieje również możliwość wypożyczenia rowerków wodnych (ok. 7Euro za 1h).  Nieopodal jeziora działają tawerny z tarasami widokowymi na oko wodne. To właśnie tam można podziwiać mieniące się kolory wody.

 

 

Galeria - Kournas

  • img_0626_1200x900