Kreta - Koufonissi

Koufonissi - mała, bezludna wyspa położona na południowy-wschód od Krety. Obmywana  przez lazurowe wody Morza Libijskiego. Koufonissi zachwyca swym krajobrazem, który przypomina pustynię. Większa część wyspy pokryta jest piaskiem, co powoduje, że jest dosyć uboga w roślinność. Znajdziemy tutaj jedynie małe krzewy tamaryszku oraz  tymianku. Wapień jest tutaj dominującym rodzajem skały. Przepiękne białe, piaszczyste plaże obmywane przez krystalicznie czystą wodę, zachęcają do zażycia kąpieli oraz delektowania się tym wspaniałym widokiem.

 

W 1976 roku na Koufonissi odkryto ruiny pochodzące z z okresu hellenistycznego jak i rzymskiego. Wówczas wydobyto amfiteatr wraz z tynkami, port oraz domostwa. W południowej części wyspy odkryto także szczątki świątyń.

 

Dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu, doskonałą rozrywką będzie zwiedzenie pieszo całej wyspy. Koufonisi ma powierzchnię ok. 3,8 km kwadratowych, zatem spacer od portu do drugiego końca wyspy wyznaczoną ścieżką zajmie ok. 2-3 h.

 

Na Koufonissi nie znajdziemy żadnej tawerny, więc przed wyjazdem należy się zaopatrzyć w odpowiednią ilość wody. Niezbędne jest również zabranie nakrycia głowy oraz kremów z filtrem, gdyż na wyspie nie ma żadnych drzew.

 

Na wysepkę można się  dostać łodziami, które wczesnym rankiem wypływają z Makrigialos.