Kreta - Kissamos

Kissamos - miejscowość nadmorska położona ok. 42 km na zachód od Chanii. Często nazywana Kastelli, gdyż leży na terenie dawnego weneckiego zamku o tej samej nazwie. Kissamos słynie z uprawy drzewek oliwnych, winogron oraz wina o tej samej nazwie.
Ze względu na bardzo dobrze rozwinięta bazę noclegową (hotele, apartamenty) Kissamos dąży do tego, aby stać się ośrodkiem turystycznym. Kastelli posiada wiele plaż znajdujących się zarówno w samym mieście jak i na wschód i zachód od niego. Większość z nich to plaże piaszczyste, na których znajdziemy leżaki, parasole, prysznice, tawerny oraz kawiarnie. W wielu miejscach można uprawiać sporty wodne.

 

W zachodniej części Kissamos (przy głównej drodze) znajduje się wiele sklepów. Życie tętni natomiast w czasie sezonu na samym wybrzeżu miasta, w pobliżu Placu Tzanakaki lub Kastelli Square, gdzie znajdziemy wiele tawern, restauracji i sklepów z pamiątkami.

 

W mieście można zwiedzić Muzeum Archeologiczne, które czynne jest od wtorku do niedzieli, a koszt wstępu wynosi ok. 2Euro . Znajdziemy tam m.in. mozaiki z czasów rzymskich, posągi, sarkofagi, ceramikę, monety pochodzące z terenów archeologicznych z Falassarny oraz Polirrhenii.

 

Ok. 3 km na zachód od centrum miasta znajduje się Port Kissamos, do którego sporadycznie przypływają promy z Peloponezu i wyspy Kithire. W sezonie od kwietnia do października regularnie (w godzinach od 10:00 - 12:00) wypływają z tego miejsca statki wycieczkowe na całodzienny rejs na Gramvouse i Balos. Bilety można nabyć w kasach usytuowanych w samym porcie. Koszt takiej wycieczki to ok. 22Euro w sezonie i ok. 10Euro poza nim.

 

Przy porcie jest wiele bezpłatnych parkingów.

Port w Kissamos

  • 1-port_w_kissamos