Kreta - Heraklion (Iraklion)

Heraklion (Iraklion) - największe miasto kreteńskie, położone mniej więcej po środku północnego wybrzeża wyspy. Miasto posiada największy port oraz lotnisko międzynarodowe na Krecie. Znajduje się tutaj kilka wydziałów Uniwersytetu Kreteńskiego oraz szkół technicznych.

W 1971 roku Iraklion stał się stolicą Krety.

Obecnie jest największym ośrodkiem gospodarczym, finansowym oraz administracyjnym na Krecie.

W ostatnim czasie odrestaurowano zabytkowe ulice, kościoły oraz fortyfikacje, co sprawiło, że miasto stało się bardziej urokliwe na tle współczesnej zabudowy.

 

Historia Heraklionu jest bardzo długa i bogata. W czasach prehistorycznych na miejscu miasta było jednie kilka domostw oraz osad położonych na pobliskich wzniesieniach. Archeolodzy uważają, iż  Heraklion powstał prawdopodobnie w IX wieku p.n.e. na wzgórzu w miejscu, gdzie obecnie znajduje się centrum. Za czasów Bizancjum niewielka osada nosiła nazwę Kastro, o którym praktycznie dzisiaj nic nie wiadomo, gdyż nie znaleziono żadnych zapisów z tego okresu. Miasto przez wieki przechodziło z rąk do rąk. Od 824 r do 961 było w posiadaniu Saracenów, którzy zbudowali tutaj tzw. fortecę na fosie, która stała się głównym centrum wypadowym oraz schronieniem dla piratów. Miasto również po raz kolejny zmieniło nazwę na Chandak. Po kilkuset latach Heraklion został odbity przez Nikifora Fokas. Za czasów jego panowania stolica została odbudowana i przeniesiona dalej od wybrzeża. Po czasach panowania bizantyjskiego miejscowość została sprzedana Wenecjanom, którzy nie tylko miasto ale i cała wyspę nazwali Candia oraz otoczyli je potężnymi murami. To właśnie w tym okresie miasto słynęło z portu oraz należało do europejskiego centrum kultury renesansowej. W 1462 roku wenecjanie w obawie przed natarciem wojsk tureckich zbudowali fortyfikacje, która miała służyć obronie przed ich wojskami. Candia jednak została przejęta przez władze osmańskie. Za czasów ich panowania miasto po raz kolejny zostało odbudowane oraz zaczęło się rozwijać pod względem gospodarczym.

W 1856 roku miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, które doszczętnie zniszczyło wszelkiego rodzaju budowle.

Po tym wydarzeniu miasto zostało odbudowane na wzór osmański, który charakteryzował się wąskimi uliczkami oraz domami z nadwieszonymi piętrami. Wraz z końcem XIX wieku po raz pierwszy zaczęły powstawać budowle w klasycznym stylu.

W 1913 roku miasto dołączyło do Królestwa Grecji oraz po raz kolejny i ostatni zmieniło swoją nazwę na Iraklion (Heraklion).

Po wysiedleniu ludności muzułmańskiej do miejscowości zjechało tysiące greków. Iraklion sprzed II Wojny Światowej stał się miastem tętniącym życiem oraz centrum handlowym jak i kulturalnym. W maju 1940 podczas inwazji niemieckiej Iraklion był bombardowany przez 9 dni. Inwazja bombowa spowodowała, iż znaczna część miasta została zrównana z ziemią.

11.11.1944 r. Iraklion został uwolniony przez aliantów i zniszczenia ponownie zostały odbudowane.

Historia Iraklionu jest bardzo długa a zarazem burzliwa, co doprowadziło do tego, że mała ilość budowli historycznych przetrwała do dnia dzisiejszego.

 

Będąc w Iraklionie warto zwiedzić:

-> Muzeum Archeologiczne - największe a zarazem najpopularniejsze muzeum na wyspie. Zgromadzono tutaj największą ilość eksponatów pochodzących z czasów minojskich. Wszystkie one pochodzą z wykopalisk przeprowadzonych na Krecie. Eksponaty zostały wystawione w 13 pokojach na parterze budynku według kolejności chronologicznej. Na piętrze natomiast można zobaczyć fragmenty oryginalnych fresków pochodzących z pałacu minojskiego w Knossos.

Muzeum w sezonie jest czynne od pon do pt. W poniedziałki czynne jest od godz. 13:00 - 19:30, natomiast w pozostałe dni od 8:00 - 19:30.

-> Fort Kastro Koule - ogromna twierdza wenecka z 1954 roku. Na jej fasadzie widoczna jest płaskorzeźba Św. Marka. Znajduje się przy wejściu do starego portu. Obecnie budowla ta pełni rolę centrum kultury i sztuki. W niektórych pomieszczeniach utworzono panopitkum z takimi przedmiotami jak: stare armaty, kotwice oraz kawałki architektoniczne. Z murów fortecy rozpościera się przepiękny widok na port oraz miasto.

Cena wstępu ok. 2Euro .

-> Katedra Agios Titos - budowla z bardzo bogatą oraz długą historią. Znajdowała się w posiadaniu Bizantyjczyków, Wenecjan, Turków (podczas ich panowania została zniszczona przez trzęsienie ziemi oraz pożar). Świątynia charakteryzuje się wytworną bryłą o jasnych kamienistych ścianach ooraz oknach ozdobionych witrażami w stylu orientalnym.

-> Fontanna Morosiniego - znajduje się na placu Venizelou. Pochodzi z 1628 roku i ówcześnie jej funkcja sprowadzała się do zaopatrywania mieszkańców w wodę . Ozdobiona jest sylwetkami lwów oraz wydarzeniami mitologicznymi z formie, które zostały przedstawione w formie płaskorzeźb.

-> Muzeum Ikon - znajduje się w budynku XVI wiecznej Bazyliki Agia Ekaterini. Można zobaczyć imponującą kolekcję ikon Michaila Damaskinosa - słynnego nauczyciela oraz mistrza El Greca.

Bilet wstępu kosztuje 2Euro .

-> Ulica 1866 - znajduje się tutaj bazar, na którym możemy znaleźć towary pochodzące z całego świata oraz kawiarnie i cukiernie.

->Muzeum Historyczne i Etnograficzne - znajduje się w pięknym neoklasycznym budynku z 1903 roku. Cenne eksponaty pochodzą z okresu począwszy od wczesnochrześcijańskiego a kończąc na współczesności. Znajdziemy tu również dział numizmatyczny oraz etnograficzny. Nie małą atrakcją jest interaktywna makieta XVII wiecznego miasta Candia, która w czasach panowania wenecjan była u szczytu potęgi.

Muzeum jest czynne od pon - sob, a cena biletu wstępu wynosi ok. 5Euro (bilet normalny) i 3Euro (bilet ulgowy).