Kreta - Spinalonga

Spinalonga(Kalydon) - to niezamieszkana wyspa w zatoce Mirabello, uważana za jedną z największych atrakcji na Krecie. Znajduje się tutaj jedna z wielu weneckich fortyfikacji, jednak ta w największym stopniu ukazuje zwiedzającym potęgę średniowiecznej ludności. Spinalonga zapisała się na kartach historii nie tylko jako warownia, a kolonia trędowatych. Pełniła tą funkcję aż do połowy XX wieku.

Średniowieczny kartograf Vincenzo Coronelli zapisał w swoich notatkach, że Spinalonga do połowy XVI wieku była półwyspem. Wtedy też Wenecjanie usunęli część skał pomiędzy Spinalongą, a stałym lądem. Informacje te nie są potwierdzone, a zważając na intensywne ruchy tektoniczne na Krecie, pochodzenie wyspy należy raczej przypisać matce naturze.

Istnieją dwa sposoby, aby dostać się na wyspę. Pierwszy to tradycyjna wycieczka z lokalnym biurem podróży i rejs statkiem. Ze względu na koszty warto jednak rozważyć dojazd wypożyczonym autem, gdyż pomiędzy Spinalongą, a miastem Elounda wybudowana została droga.

Galeria - Spinalonga

  • spinalonga_1