Kreta - plaża i wyspa Elafonisi

Elafonisi - plaża ze śnieżno-białym odcieniem piasku, połączona turkusową, płytką laguną z wyspą Elafonisi (Elafonissos).Ten raj na ziemi znajduje się w południowo-zachodniej części Krety (50 km od miasta Kissamos). Na Elafonisi można się dostać drogą przez góry samochodem/autobusem lub statkiem z Paleochory.

 

Brodząc w płytkiej i ciepłej lagunie (sięgającej maksymalnie do kolan) można dojść do wysepki Elafonisi (przez Kreteńczyków nazywana Wyspą Danieli). Plaże otoczone wydmami obmywane są przez krystalicznie czystą wodę o różnych odcieniach błękitu. Występuje tu duża ilość rzadko spotykanych gatunków roślin oraz zwierząt, dlatego ten wyjątkowy rezerwat przyrody objęto programem Natura 2000. W związku z tym, że żółwie morskie składają tutaj swoje jaja, roślinność została odgrodzona barierkami ze sznurów, a dla ludzi wybudowano prysznice, w których nie wolno używać mydła ani szamponu.

 

Na wyspie znajduje się kilka mniejszych plaż oraz jedna  bladoróżowym piaskiem, która uznawana jest za najpiękniejszą w Europie. Swój kolor zawdzięcza rozkruszonym muszlom koralowca.

 

 

Według legendy 24 kwietnia 1824 roku oddziały tureckie dokonały brutalnej rzezi na kilkuset kobietach oraz dzieciach szukających tu schronienia. Plaża została oblana krwią i od tamtej pory ma kolor różowy.


 

Zachodnia część wyspy jest o wiele rzadziej odwiedzana, gdyż znajdują się tutaj wysokie klify wpadające wprost do morza.

 

To właśnie tutaj w lutym 1907 roku rozbił się statek parowy "Imperatix

 

W okresie letnim tysiące osób odwiedza to miejsce. Aby móc napawać się tym cudownym widokiem należy przybyć o wczesnych godzinach porannych lub po godzinie 17, gdy Elafonisi zaczyna się wyludniać. Niedaleko od plaży znajduje się duży, bezpłatny parking. Istnieje tutaj możliwość wynajęcia leżaków i parasoli. W okolicach plaży znajduje się kilka tawern.

 


 

Elafonisi - plaża

  • elafonisi_1

Elafonisi - wyspa

  • 001_elafonisi_wyspa