Kreta - Agios Nikolaos

Agios Nikolaos - to malownicze miasteczko położone nad Zatoką Mirabello we wschodniej części Krety. Jest stolicą prefektury Lassithi. Mimo tego, że Agios Nikolaos ukierunkowane jest głównie na turystykę, to zachowało część swojego dawnego uroku. Co roku, latem, organizowane są tutaj imprezy muzyczne, kulturalne, taneczne, zawody pływackie, a także wystawy i pokazy. Turyści również chętnie biorą udział w wydarzeniach, które odbywają się w sezonie. Ściągają oni także do tego miejsca z powodu bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury oraz przepięknych plaż. Główną atrakcją Agios Nikolaos jest jezioro Voulismeni, znajdujące się w samym centrum miasteczka.  Obecnie jest ono połączone z otwartym morzem i zostało przekształcone w uroczą przystań z licznymi tawernami.

Legenda głosi, że w wodach jeziora kąpieli zażywała bogini Atena.

Agios Nikolaos to także świetny punkt komunikacyjny w regionie, który oferuje połączenia między innymi z Heraklionem. Znajduje się tu również port, skąd odpływają statki na Rodos, Santorini, Pireus oraz innych miejscowości.

Lokalizacja portu została w przeszłości wybrana nieprzypadkowo. Miasteczko posiada naturalną ochronę przed wiatrami i sztormami w postaci wysepki Agioi Pantes. Obecnie wyspa jest schronieniem dla jednego z tutejszych gatunków kóz, któremu grozi wyginięcie.

Co warto jeszcze zwiedzić w Agios Nikolaus:

1) Muzeum Sztuki Ludowej - prezentuje tradycyjne kreteńskie wyroby z tkanin z imponującymi haftami i wzorami. W muzeum znajdziemy również kolekcję starych fotografii, monety oraz broń.

2) Muzeum Archeologiczne - zawiera zebrane zbiory archeologiczne, odkryte w tej części Krety. Najstarsze eksponaty datowane są na okres minojski do 3000 lat p.n.e. i są pogrupowane chronologicznie.

 

Agios Nikolaos

  • agios_nikolaos_1