Kreta - transport

Komunikacja autobusowa

Transport publiczny obejmuje całą wyspę, jednak aby z niego korzystać, należy poznać zasady jego działania. Większe dworce autobusowe znajdują się w głównych miastach (Kissamos, Chania, Renthymo, Iraklion, Agios Nikolaos) oraz uzupełnione są przez małe zajezdnie w środkowej części wyspy. Linie autobusowe są zazwyczaj krótkie i  aby dostać się ze wschodniej części Krety na zachodnie wybrzeże, nie ominie nas kilka przesiadek. Na trasach znajdują się mniej lub bardziej widoczne przystanki, a w ich pobliżu pojawiają się budki, gdzie można kupić bilety. Oczywiście alternatywą do nich jest możliwość opłacenia przejazdów w autobusie. Podróżują w nich kontrolerzy, którzy skrupulatnie inkasują należności. Jeżeli nie posiadamy biletu, po prostu wsiadamy i podczas jazdy na pewno ktoś do nas podejdzie.

Rozkłady jazdy można odnaleźć na dworcach autobusów lub w recepcjach Hoteli. Nie można jednak w pełni na nich polegać, ponieważ zawierają tylko godziny odjazdów z głównych dworców, natomiast przystanki na trasie to godziny mocno przybliżone. Czasem jakiś miły kierowca może się spieszyć na kolację do żony, albo na randkę z dziewczyną, dlatego postanowi odjechać kilkanaście minut przed czasem. Ceny biletów potrafią zaskoczyć. Za przejazd na trasie pomiędzy Chanią a Renthymo zapłacimy ok. 6-8 Euro. Warto także zapoznać się z informacjami na oficjalnej stronie KTEL www.bus-service-crete-ktel.com.

Wypożyczanie aut

Jazda wypożyczonymi samochodami to bardzo popularny środek transportu wśród turystów. Po pierwsze ceny komunikacji zbiorowej są dość wysokie, a po drugie podróżujący są ograniczeni czasowo przez rozkłady jazdy. Podróżując całą rodziną koszt biletów będzie wyższy niż wypożyczenie pojazdu, a do tego w niektóre bardzo ciekawe miejsca Krety ciężko dojechać autobusem.

Wypożyczalni jest bardzo dużo i występują zarówno we wszystkich dużych miastach jak i malutkich wioskach. Zazwyczaj nie ma problemu, aby porozumieć się ze sprzedawcami w języku angielskim i niemieckim. Podczas podpisywania umowy, należy ją dokładnie przeczytać. Niezbędne jest, aby wynajęcie pojazdu uwzględniało wszystkie ubezpieczenia, włączając w to karoserię, podwozie i opony. W przeciwnym wypadku przy zdawaniu auta może spotkać nas niemiła niespodzianka. Nie jest to codziennością, jednak takie sytuacje czasem się zdarzają. Wówczas wszystko wydaje się iść jak z płatka, aż do momentu, gdy auto ulegnie jakiemuś drobnemu uszkodzeniu.

Jeśli chodzi o ilość paliwa w zbiorniku, firmy mają w tej sprawie różne praktyki. Warto, aby umowa zawierała zapis, jak nastąpi jej rozliczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie auta ze stanem zbiornika identycznym jak w dniu wypożyczenia.

Parkingi

Parkingi na Krecie w przeważającej większości są bezpłatne. Jest tak nawet w pobliżu popularnych miejsc turystycznych jak Elafonisi czy Falassarna. Z opłatami możemy się najczęściej spotkać w dużych miejscowościach. Koszt godziny postojowej waha się w granicach od 1,50 do 2,00 Euro. Warto zwracać uwagę na znaki określające to czy można w danym miejscu pozostawić auto czy nie. Mandat za nieprawidłowe parkowanie potrafi być bolesny.

Drogi i przepisy

Na Krecie istnieje jedna główna droga, nazywana autostradą. Jest ona w zależności od miejsca lepiej lub mniej zadbana, jednak wystarcza do sprawnego poruszania się pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią wyspy. Dopuszczalna prędkość to zazwyczaj 90km/h i z taką też poruszają się Kreteńczycy. Powszechną praktyką jest zjeżdżanie na pobocze i robienie miejsca pojazdom, które nas wyprzedzają. W taki też sposób z 2 pasmowej drogi robi się 4 pasmowa i nikogo ten fakt nie dziwi. Wzdłuż autostrady ustawione są fotoradary. Szczęśliwie bądź nie , nie działają. Kreteńczycy bardzo nie lubią, kiedy narzuca im się restrykcje, dlatego postanowili rozwiązać problem fotoradarów poprzez systematyczne ich niszczenie. Koszty napraw były na tyle wysokie, że postanowiono je wyłączyć.

Od głównego szlaku komunikacyjnego odbijają boczne drogi prowadzące najczęściej wzdłuż wąwozów i mające niezliczoną ilość zakrętów. Kierowcy posiadający małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów powinni zrezygnować z tego środka transportu. Spotkanie z dużym autobusem na wąskim zakręcie potrafi być stresujące. Dobrą praktyką jest dawanie sygnałów dźwiękowych w momencie dojeżdżania do niebezpiecznych miejsc, aby zasygnalizować swoją obecność.

Galeria - Transport

  • img_0649_1200x900

Galeria - Znaki

  • 01_transport

Galeria - Transport 2

  • 01_transport