Kreta - Informacje praktyczne

Czas lokalny

Na Krecie obowiązuje strefa czasowa Universal Time Clock + 2 (UTC + 2), co oznacza, że w stosunku do czasu Polskiego jest godzina różnicy. Zatem, gdy będziemy już na wyspie, nasze zegarki musimy przesunąć o 1 h do przodu. Jeżeli w Polsce mamy godzinę 12, to na Krecie jest godzina 13. Na wyspie istnieje również podział na czas letni oraz zimowy.

Elektryczność

Standardowe gniazdka - takie jak w Polsce. Prąd zmienny 220 V (50 Hz).

Formalności wizowo-paszportowe

Grecja tak jak Polska należy do krajów należących do UE zatem podczas podróży musimy posiadać ze sobą jedynie dowód osobisty. W przypadku, gdy wybieramy się do Grecji samochodem przez takie państwa jak: Serbia i Macedonia musimy pamiętać o ważnym paszporcie oraz zielonej karcie pojazdu. W przypadku braku tego dokumentu wjazd na teren tych krajów jest możliwy tylko i wyłącznie po wykupieniu dodatkowego ubezpieczenie, które jest dosyć kosztowne. W przypadku, gdy w czasie wyjazdu towarzyszyć będzie nam zwierzę, musimy pamiętać o wyrobieniu specjalnego paszportu. Więcej informacji na ten temat można zasięgnąć na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Gdy wybieramy się za granicę warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym, dzięki któremu w przypadku zachorowania możemy liczyć na pomoc medyczną na zasadach taki jak mieszkańcy danego kraju (np. jeśli w Grecji wizyta domowa lekarza jest bezpłatna, to my za nią również nie poniesiemy kosztów). Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym prawo osoby ubezpieczonej oraz członków jej rodziny rzeczowych świadczeń zdrowotnych o których decyduje lekarz w państwie pobytu. Karta ta obowiązuje w krajach UE/EFTA. Wydanie takiej karty jest bezpłatne. Jedyne co należy zrobić to zgłosić się do NFZ w swoim rejonie wraz z wypełnionym formularzem oraz dokumentem poświadczającym opłacanie składek ubezpieczenia zdrowotnego. O EKUZ warto zatroszczyć się na kilka tygodni przed planowaną podróżą, szczególnie w okresie letnim (gdyż w tym okresie najwięcej spływa wniosków, co powoduje, że wydłuża się czas oczekiwania na kartę).

 

Gdy wybieramy się na wypoczynek zorganizowany przez biuro podróży, w cenie (zazwyczaj) wycieczki  otrzymujemy pakiet ubezpieczeniowy, na który składa się: ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków, nagłego zachorowania oraz ubezpieczenie bagażu. W przypadku, gdy koszty leczenia nie przekraczają wartości np. 100 euro uczestnik musi sobie z własnej kieszeni pokryć koszty leczenia, które na podstawie rachunków są po powrocie rozliczane i jeśli przekroczą wartość 100 zł są zwracane przez firmę ubezpieczeniową. Co zawiera polisa i do jakich kwot musimy sami opłacać usługę wszystko zależy od ubezpieczyciela. Należy również dopytać biuro podróży czy w razie zachorowania należy najpierw poinformować firmę ubezpieczeniową i to ona wezwie pomoc czy można samemu. W wielu przypadkach zdarza się tak, że pomoc wzywana jest przez hotel a w drugiej kolejności informuje się ubezpieczyciela, co skutkuje tym, że musimy sami pokryć np. wizyty lekarskiej.

Galeria - Kreta

  • balos_9