Kreta - Informacje ogólne

Położenie

Kreta jest największą grecką wyspą i piątą co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Usytuowana jest na granicy między Azją, Europą a Afryką.  Powierzchnia wyspy wynosi 8336 km2 i otoczona jest przez Morze Kreteńskie (od północy),  Morze Libijskie (od południa) oraz Morze Mirtejskie (od zachodu). Linia brzegowa Krety jest bardzo dobrze rozwinięta(ma około 1050 km długości), dzięki czemu posiada dużą ilość pięknych plaż. Kreta jest wyspą długą, ale wąska, gdyż jej szerokość w najwęższym punkcie zwanym przesmykiem lerapetra liczy ok. 12 km, natomiast długość równa jest 260 km.

Kreta powstała podczas wielkiego procesu górotwórczego. Około 15 milionów lat temu była częścią kontynentu europejskiego, po czym została oddzielona przez wody Morza Kreteńskiego. Kreta usytuowana jest na tzw. płycie egejskiej, która od samego początku naciska na płytę afrykańską, powodując częste trzęsienia ziemi.

Ostatnie trzęsienie ziemi na Krecie miało miejsce 01.04.2011 roku o sile 6,2 stopnia w skali Richtera

Kreta stale dryfuje w pionie jak i poziomie. Podczas rejsu na wyspę Gramvousę, gdy statek przepływa wzdłuż klifów można zauważyć, że wschodnia część wyspy coraz bardziej zanurza się w morzu natomiast zachodnia ulega wypiętrzeniu.

Krajobraz Krety to przede wszystkim wysokie i zarazem strome góry, które pokrywają ok. 95% powierzchni wyspy. Podzielone są na trzy główne pasma biegnące ze wschodu na zachód: Dikte (Dikti) z najwyższym szczytem o tej samej nazwie mającym wysokość 2148 m n.p.m (na wschodzie), Ida (Psiloritis) z najwyższą górą Oros Idi - 2456 m n. p. m. (centralna część) oraz Lefka Ori (Góry Białe) z najwyższym szczytem Pachnes - 2452 m n.p.m.

Rzeźba terenu wyspy jest urozmaicona. Wysokie wzniesienia, barwne doliny oraz wąwozy nadają Krecie niesamowicie malowniczy obraz. Pomiędzy górami znajdują się urodzajne a zarazem pełne zieleni równiny oraz płaskowyże takie jak: Messara, Lasithi, Omfalos i Nida. Po zachodniej części wyspy na wysokości ok. 1200 m znajduje się płaskowyż Omfalos, który wykorzystywany jest głównie pod uprawę zbóż oraz do wypasu kóz Kri Kri. W najszerszym punkcie Krety (wynosi 60 km) znajduje się równina Messara, która uważana jest za jeden z najważniejszych miejsc pod względem uprawy roli. Wschodnia część wyspy jest niezwykle atrakcyjna ze względu na płaskowyż Lasithi. Ta dolina usytuowana pośrodku masywu Dikte zawdzięcza swoją żyzność wodzie spływającej z grot wapiennych, w których zgromadziła się podczas roztopów. Uprawiane są tutaj zboża, warzywa i owoce. Dodatkowo w tych okolicach można napotkać dużą ilość wiatraków, spełniających niegdyś funkcję pomp wydobywających wodę z głębi ziemi, będących teraz niezwykle ciekawą atrakcja turystyczną. Wybrzeża Krety charakteryzują się bardzo stromymi, skalnymi urwiskami, które sąsiadują z pięknymi plażami.

Podział administracyjny

Kreta podzielona jest na cztery nomos (jednostki administracyjne)tj. :

- Chania (zachodnia część wyspy);

- Rethymnon (centralna część wyspy);

- Heraklion (centralna część wyspy);

- Lassithi (wschodnia część wyspy).

 

Stolicą Krety jest Heraklion. Jest to największe i zarazem najbardziej zaludnione miasto na wyspie, gdyż mieszka tam 131 tys. mieszkańców.

Waluta i język

Od stycznia 2002 roku Kreta znalazła się w strefie Euro zatem jednostką monetarną jest euro.

Językiem urzędowym na Krecie jest grecki natomiast Kreteńczycy stworzyli swój własny dialekt zwany Kritika. Charakteryzuje się zmiękczaniem głosek, a także zmianami leksykalnymi, natomiast jest całkowicie zrozumiały  dla osób znających grecki.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Kreta podzielona jest na cztery obszary administracyjne (nomosy) takie jak:

- Chania (zachodnia część wyspy);

- Rethymnon (centralna część wyspy);

- Heraklion (centralna część wyspy);

- Lassithi (wschodnia część wyspy).

 

Stolicą Krety jest Heraklion. Jest to największe i zarazem najbardziej zaludnione miasto na wyspie, gdyż mieszka tam 131 tys. mieszkańców.

Galeria - Balos

  • 01_balos

Elafonisi - plaża

  • elafonisi_1

Galeria - Kreta

  • balos_9

Port w Kissamos

  • 1-port_w_kissamos