Kreta - flora i fauna

Flora i fauna na Krecie jest bardzo zróżnicowana, jednak nie wyróżnia się wieloma gatunkami, których nie można spotkać w innych regionach Morza Śródziemnego. Na Kretę warto wybrać się w szczególności na wiosnę(kwiecień, maj), kiedy pokryta jest bujnie rozkwitającymi roślinami oraz jest przesycona zapachem ziół. W przeszłości wyspa porośnięta była bujnymi lasami. Nadmierny wyrąb drzew tysiące lat temu spowodował, że obecnie lasy zajmują niewielki obszar Krety. Składają się one głównie z dębów, sosen, kasztanów i cyprysów. Ciekawym gatunkiem jest Platan Wschodni(Platanus Orientalis) słynący z długowieczności i rozmiarów jakie osiąga(dorasta do 28-34m wysokości).

Jeden z okazów Platanus Orientalis o imponującym, acz niereguralnym obwodzie, można zobaczyć w miejscowości Krasi.

Na uwagę zasługuje także palma kreteńska(Phoenix theophrasti). Mały las złożony z palm można zobaczyć we wschodniej części wyspy na plaży Vai.

Legenda głosi, że palmy na Vai wyrosły z wyrzuconych przez piratów na plażę daktyli.

Na Krecie znajduje się niewiele gatunków zwierząt większych niż jaszczurki. Warto jednak wymienić kilka z nich.

Kri-Kri (Capra aegagrus creticus) - dzikie, bardzo płochliwe kozy. Spotkać je możne głównie w Górach Białych oraz w wąwozie Samaria. Nie powinno nikogo zdziwić, jeżeli jedna zabłąkana sztuka wtargnie niespodziewanie na drogę, wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Dziki kot kreteński, żbik kreteński (Felix silvestris cretensis) - naukowcy spierają się czy zwierzę to przybyło na wyspę wraz z ludźmi, czy żyło na niej wcześniej - jeszcze przed oddzieleniem się Krety od Europy kontynentalnej. Na pewno jego obecność jest mile widziana, gdyż gryzonie(w szczególności szczury) są wszechobecne.

Orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus) - jeden z bardziej znanych drapieżnych ptaków. Żywi się głównie padliną, a w tym kośćmi. Zrzuca je wtedy z dużych wysokości, aby roztrzaskały się o skały. Niejednokrotnie taki los spotyka też żywe żółwie.

Foka śródziemnomorska, mniszka śródziemnomorska (Monachus monachus) - gatunek zagrożony wyginięciem i to nie tylko na Krecie, ale w całym basenie Morza Śródziemnego. Foki dorastają do ok. 2,5-3m i potrafią ważyć ponad 300kg. Grecja jest dla nich doskonałym schronieniem ze względu na skaliste wybrzeże, gdzie można odnaleźć wiele jaskiń.

Żółwie morskie Karetta (Caretta caretta) - gatunek zagrożony wyginięciem. Zwierzęta te w celu złożenia jaj zawsze powracają na plaże, na których się urodziły. Ponieważ ich tereny rozrodcze niejednokrotnie znajdują się na plażach odwiedzanych przez turystów, wprowadzony został program ochronny, dzięki któremu miejsca złożenia jaj ogradzane są przez specjalne bariery.

 

Galeria - Flora

  • flora_1

Galeria - Fauna

  • 01_fauna