Egipt - Taba

Taba - malownicza miejscowość znajdująca się na styku czterech granic: Egiptu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej oraz Izraela. Jest  najbardziej wysuniętym miejscem na wschód Egiptu, zlokalizowanym w północnej części Zatoki Akaba. Niegdyś Taba była małą beduińską wioską, natomiast obecnie jest prężnie rozwijającym się miastem pod względem turystycznym w Zatoce Akaba.

 

Kurort z pięknymi, piaszczystymi plażami, bogatym podwodnym życiem w otoczeniu majestatycznych gór sprawia, że Taba słynie przede wszystkim z imponujących a zarazem urzekających widoków, nigdzie indziej nie spotykanych.

 

Spędzając wakacje w Taba warto się wybrać w takie miejsca jak:
- Dżazira Fara'un (Wyspa Faraonów) - znajduje się niedaleko wybrzeża Taby na Morzu Czerwonym.  Miejsce to słynie przede wszystkim z fortecy Salah El-Din położonej na szczycie górskim, która została zbudowana przez Saladyna. Miała ona na celu obronę trasy hadżdżu (pielgrzymki) do Mekki.
Forteca jest udostępniona turystom do zwiedzania.
Wyspa otoczona jest z każdej strony rafami koralowymi, co sprawia, że jest rajem dla amatorów podziwiania podwodnego świata. Najbardziej popularnym miejscem do nurkowania jest północno-wschodni kraniec wyspy.
Na wyspę można dopłynąć promami z Taby, Akaby oraz Jordanii.


- Klasztor Św. Katarzyny - znajduje się na półwyspie Synaj u podnóża Góry Świętej Katarzyny i Synaj. Jest najstarszym z istniejących do dzisiaj klasztorów wiary chrześcijańskiej w Egipcie.

Słynie głównie jako miejsce ukazania się Mojżeszowi Boga w postaci płonącego krzewu.

Udostępnione do zwiedzania są  części:
- Dziedziniec ze Studnią Mojżesza;
- Kościół Przemienienia;
- Kaplica Krzewu Gorejącego;
- Kaplica św. Tryfona - znajdują się tutaj czaszki i kości dawnych mnichów;
- Bazylika Św. Katarzyny.

Miejsce to zamieszkiwane jest obecnie przez ok. 20 mnichów wyznania greckoprawosławnego.

Zwiedzanie jest bezpłatne, natomiast należy pamiętać o odpowiednim stroju, który jest surowo przestrzegany przez tutejszych zakonników.

 

- Kolorowy Kanion - znajduje się w południowo-zachodniej części Synaju w Egipcie i jest niewątpliwie ciekawą atrakcją  tym regionie. Wielobarwne formacje skalne utworzone i wyrzeźbione przez wodę, wiatr i piasek tworzą labirynt. W niektórych miejscach sięga on wysokości ok. 40 m.

 

Taba staje się jednym z ulubionych miejsc dla turystów, którzy wybierają ją jako idealne miejsce swojego spokojnego wypoczynku. Kurort z mnóstwem pięknych naturalnych krajobrazów, to raj dla każdego. Taba stanowi również doskonałą bazę wypadową do poznawania krajów i kultury bezpośrednio graniczących z Egiptem.