Egipt - Asuan

Asuan (Aswan) - to nazwa miasta położonego ok. 210 km na południe od Luksoru, na wschodnim brzegu Nilu przy I katarakcie. Asuan jest również stolicą gubernatorstwa o tej samej nazwie. Jest trzecim co do wielkości miastem w Egipcie oraz najważniejszym ośrodkiem na słabo zaludnionym południu kraju.

Jest nie tylko celem wycieczek, ale również znaczącym ośrodkiem lokalnej turystyki. Dodatkowo cieszy się opinią naturalnego uzdrowiska, gdyż dzięki kąpielom piaskowym leczy się wszelkiego rodzaju schorzenia stawów.

 

Asuan uważany jest za jeden z najbardziej suchych miejsc na świecie, zamieszkiwanych przez ludzi. Dlatego większość osad nie jest przykrytych dachami.

 

Co warto zobaczyć będąc w Asuanie:
- Muzeum Nubii - rozmieszczone jest w budynku otoczonym pięknym ogrodem. Można podziwiać tam eksponaty ilustrujące dzieje  Nubii od czasów prehistorycznych aż po obecne. W ogrodzie można zobaczyć jaskinię z prehistorycznymi malowidłami naskalnymi oraz dom nubijski. W muzeum znajduję się łącznie ponad 1500 obiektów, które odzwierciedlają kulturę materialną Nubii.

 

- Wielka Tama Asuańska (Wysoka Tama) wraz z elektrownią - znajduję się nieopodal miasta Asuan na rzecze Nil. Budowę wielkiej konstrukcji rozpoczęto w 1960 r. a ukończono 21.07.1971 roku. Tama jest długości ok. 3600 m i biegnie aż do Wadi Halfa w Sudanie. Jej szerokość u podstawy równa jest 980 m, natomiast u szczytu wynosi 40 m. Wysokość konstrukcji sięga ok. 111 m. Maksymalna przepustowość Wysokiej Tamy to 11 000 m3/s.

Budowa tamy przyczyniła się do:
- oświetlenia wielu wiosek w Egipcie;
- powstania największego sztucznego jeziora na świecie Nessara, co przyczyniło się do rozwoju rybołówstwa
oraz dostarczania wody pitnej. Jest to zbiornik samooczyszczający się. Ze względu na zerową klasę czystości, woda nadaje się bezpośrednio do picia.
- do przesiedlenia ludności z terenów jeziora;
- przeniesienie części zabytków w inne miejsca (Abu Simbel);
- zatrzymanie żyznych namułów, które pozwalały na rozwój rolnictwa w Delcie Nilu;
- rosnący problem zanieczyszczenia środowiska nawozami sztucznymi.

 

- Asuańska promenada - miejsce idealne na spacer wśród wysokich palm. Przy promenadzie znajduje się wiele kafejek oraz restauracji, w których można skosztować regionalnej kuchni przy dźwiękach nubijskiej muzyki.

 

- Suk - miejscowy bazar, na którym można nabyć wszelkiego rodzaju przyprawy, bawełnę, koszyki, daktyle oraz pamiątki.

 

- Kamieniołom - na południe od Asuanu znajduje się starożytny kamieniołom czerwonego granitu (scjentu), w którym niegdyś odnaleziono nieukończony obelisk pochodzący z czasów Nowego Państwa oraz elementy rzeźb. Zwiedzać odpłatnie można codziennie w godz. 7-16.

 

- Zapora Asuańska - znajduje się na Nilu w pobliżu miasta Asuan. Została wybudowana jako pierwsza w  1902 roku przez Brytyjczyków.

 

- Muzoleum Agi Chana - usytuowane jest nad Nilem, na szczycie skarpy na przeciw Asuanu. Monumentalna budowla z kopułą i wieżami stylizowana jest na grobowcach Fatymidów (przodkowie Agi Chana). Jest to miejsce pochówku samego Agi Chana III (1957 roku) oraz jego żony Begum. Grobowiec nie udostępniono do zwiedzania, natomiast jest wart odwiedzenia ze względu na roztaczającą się z tego miejsca piękną panoramę na Asuan, Nil oraz znajdującą się poniżej rezydencję Chana i jego żony.
Do muzoleum najłatwiej się jest dostać feluką, które zatrzymują się przy ogrodach botanicznych na Wyspie Kitchenera.

 

- Wyspa Elefantyny (Dżazirat Aswan)- usytowana jest na rzece Nil, poniżej pierwszej katarakty. Obecnie jest częścią miasta Asuan. Wyspa ma ok. 1200 m długości oraz ok. 400 m szerokości licząc w jej najszerszym miejscu.

Ze względu na to, iż Elefantyna mieści się na granicy Egiptu oraz Nubii w czasach starożytnych była punktem przeładunkowym dla statków oraz miejscem obronnym dla Asuanu.

Będąc na wyspie warto zobaczyć:
- Muzeum Asuańskie - położone jest na południowym obrzeżu Wyspy Elefantyny w pięknym ogrodzie usłanym subtropikalną roślinnością.

Muzeum mieści się w rezydencji należącej do Williama Willcocksa - projektanta pierwszej Zapory Asuańskiej.

Wśród eksponatów można podziwiać złote posągi baranów, biżuterię, amulety, zmumifikowane zwierzęta, broń oraz narzędzia.
Ekspozycję można oglądać codziennie za opłatą w godzinach od 7-16.

 

- Świątynie Chnuma - do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie ruiny, które znajdują się w południowej części wyspy.

- Wioski nubijskie: Koti i Siou - warto zatrzymać się tam chociaż na chwilę, aby zobaczyć tamtejsze kolorowe domy oraz przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców (Nubijczyków).

- najstarszy nilometr - zrekonstruowano w czasach starożytnych i używany był do XIX wieku. Dziewięćdziesiąt stopni, prowadzacych do rzeki ponumerowano cyframi: arabskimi, rzymskimi oraz egipskimi hieroglifami.

- granitowa piramida schodkowa - pochodzi z czasów panowania trzeciej dynastii.
- szczątki Kalendarza Elefantyńskiego - jego pochodzenie datuje się na czasy panowania Totmesa III.
Obecnie na wyspie prowadzone są prace archeologiczne.
Na wyspę można dopłynąć feluką, motorówką lub promem.

 

- Wyspa Kitchenera (Dżazirat an-Nabatat) - niewielka wysepka położona na Nilu, zwana jest również "wyspą roślin". Jej całkowita długość wynosi ok. 730 m. Znajduje się w okolicy Asuanu. Z samego miasta nie jest widoczna, gdyż przysłania ją większa Wyspa Elefantyna.

Jej nazwa pochodzi od nazwiska Lorda Kitchenera, który otrzymał wyspę w podziękowaniu za jego usługi podczas Kampanii Sudańskiej pod koniec XIX wieku. W późniejszym czasie została przejęta przez rząd i pełniła funkcję stacji badawczej do testowania różnych rodzajów zbóż.

Jest miejscem pełnym egzotycznych roślin oraz drzew pośród, których znajdują się alejki. Ogród botaniczny (stanowi całość wyspy)jest uwielbiany przez ludność lokalną, która przypływa na wyspę, aby odpocząć od miejskich hałasów. Na wyspę można się dostać z Asuanu feluką, łodzią motorową, bądź też za pomocą lokalnych promów.

 

- Dajr Anba-Samaan (Klasztor Św. Szymona) - koptyjski klasztor został wzniesiony  w VI wieku na szczycie pustynnego wzgórza na wprost południowego krańca Wyspy Elefantyny.

Jeden z największych klasztorów koptyjskich na świecie.

Niegdyś zamieszkiwany był przez ok. 300 mnichów. Obecnie po ogromnej budowli pozostały jedynie ruiny. W zrujnowanej bazylice nadal widoczne są freski apostołów bez twarzy (zostały zniszczone przez muzułmanów). Z tego miejsca rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na pustynię i okolicę. Do Dajr Anba-Samaan można dojść pieszo wzdłuż brzegu rzeki.
Miejsce to można zwiedzać codziennie w godzinach od 7- 16. Bilet wstępu to koszt ok.20 EGP (bilet normalny) i ok. 10 EGP (bilet ulgowy).

 

- Świątynia Izydy w File (Philae) - kompleks sakralny poświęcony Izydzie znajduje się na wyspie File ok. 10 km od Asuanu.

Świątynia ta przez ok. 700 lat pełniła funkcję najważniejszego miejsca kultu w Egipcie. Przybywali pielgrzymi chcący doświadczyć uzdrawiającej mocy bogini.

Przed wejściem do tej imponującej budowli ustawione są dwa pylony ozdobione płaskorzeźbami. Przedstawiają one sceny o tematyce batalistycznej za czasów Ptolemeusza XIII. Warta uwagi jest również sala hypostylowa oraz rząd 14 kolumn Trajana.
Zwiedzanie świątyni jest płatne.

 

 

 

Galeria - Asuan

  • asuan_00

Kiosk Trajana

  • kiosk_trajana_0

Muzoleum Agi Chana

  • muzoleum_agi_chana

Świątynia Izydy

  • swiatynia_izydy_0

Wyspa Kitchener

  • wyspa_kitchener_0

Kamieniołom

  • 001_kamieniolom