Egipt - Aleksandria

Aleksandria to miasto z największym portem w Egipcie. Położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Aleksandria zamieszkiwana jest przez ok. 4,5 mln osób.  Miasto to jest kulturalną stolicą Egiptu, ważnym ośrodkiem naukowym, handlowym oraz przemysłowym.

Historia Aleksandrii:

Aleksandria została założona w kwietniu 332 r. p.n.e. przez Aleksandra Macedońskiego.

Naukowcy z Uniwersytetu Paula Cezanne'a z Aix-eu-Provence uważają, że miasto pod nazwą Rhakotis w tym miejscu funkcjonowało od ok. 2686 r.p.n.e. a Aleksander Macedoński doprowadził do jego rozbudowy.

Aleksander nazwał miasto swoim imieniem. Za czasów swoich rządów doprowadził do stworzenia idealnie prosperującego ośrodka kulturalnego oraz handlowego z największym portem śródziemnomorskim. Aleksandria stała się sławna tuż po jej założeniu. Za czasów panowania króla Ptolemeusza I powstała największa biblioteka starożytnego świata, której zbiory oszacowano na 900 tys. dzieł. Dzięki temu do miasta ściągali najwybitniejsi naukowcy oraz pisarze, którzy pracowali w pomieszczeniach muzeonu.

 

W bibliotece powstały założenia m.in. nowoczesnej geometrii oraz kalendarza juliańskiego.

W okresie rozwoju wygląd miasta współtworzyły pałace, teatry, świątynie oraz parki. Pod koniec starożytności Aleksandria była jednym z największych ośrodków chrześcijaństwa w basenie  śródziemnomorskim.

Aleksandria była stolicą Egiptu oraz ośrodkiem teologicznym prawie tysiąc lat.

W roku 641 została podbita przez muzułmanów, którzy spalili Bibliotekę Aleksandryjską. Po przeniesieniu stolicy do Kairu i za czasów panowania tureckiego zaczęła stopniowo tracić na znaczeniu. Do wyludnienia miasta doprowadziły liczne epidemie. Swoją kondycję Aleksandria zaczęła odzyskiwać w czasach nowożytnych za sprawą Muhamemeda Ali. Od początku XIX wieku prowadził on intensywną rozbudowę miasta oraz Kanału Sueskiego. W ten sposób znaczenie miasta wzrosło do rangi jednego z najważniejszych centrum wschodniej części Morza Śródziemnego.

Dzisiejsza Aleksandria składa się z sześciu okręgów administracyjnych i jest zaraz po Kairze drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Egipcie.
Do okręgów administracyjnych zalicza się:
- Montaza;
- Sharak (Wschodnia Aleksandria);
- Wassat (Aleksandria Centralna);
- Amriya;
- Agamy (Zachodnia Aleksandria);
- Gumrok.

 

Co warto zobaczyć będąc w Aleksandrii:

1) Twierdza Kajtbaj - usytuowana jest na Półwyspie Faros. Została zbudowana na miejscu jednego z siedmiu cudów świata, za który uważano latarnię morską. Na terenie twierdzy znajduje się również Muzeum Morskie.

2) Grobowce Kom el-Shoqafa (Katakumby) - jest to największy, wykłuty w skale kompleks grobowców w Egipcie, który został odkryty w 1900 roku. Składa się z trzech poziomów. Najniższy położony jest na głębokości ok. 34 m. Na najwyższym poziomie odprawiano niegdyś stypy. Labirynt korytarzy prowadzi do grobowców, w których pochowano ok. 300 mumii. Zwiedzając Katakumby warto przyjrzeć się wężom znajdującym się w koronach  górnego oraz dolnego Egiptu, tarczę słoneczną wznoszącą się nad bramą oraz motywom grecko-rzymskim.
Koszt wstępu: ok. 35 EGP/25 EGP.

3) Meczet Abu Al-Abbas - największy, a zarazem najpiękniejszy meczet znajdujący się w Aleksandrii. Został zbudowany w 1775 roku w hołdzie dla andaluzyjskiego szejka, który został w tym miejscu pochowany. Meczet charakteryzuje się wielkimi kopułami, wysokim minaretem oraz arabeskowymi wzorami, co potęguje piękno budowli.

4) Amfiteatr rzymski - pochodzący z II w n.e. znajduje się w dzielnicy Kom el-Dik.  Początkowo miejsce to służyło jako widownia teatru rzymskiego, natomiast w późniejszym czasie pełniło rolę audytorium najwyższej władzy Starożytnego Rzymu. Amfiteatr w kształcie półkola składa się z 13 rzędów marmurowych siedzeń. Przed wejściem można dostrzec  dobrze zachowaną posadzkę mozaikową. Na terenie amfiteatru znajdują się zabytki pochodzące z podwodnych wykopalisk (Fort Kaitbeja). Wśród eksponatów można zobaczyć fragment obelisku z czasów Setiego I oraz Sfinksa.
Amfiteatr czynny jest dla zwiedzających w godzinach od 9:00 do 17:00.

5) Biblioteka Aleksandryjska - niegdyś biblioteka ta miała w swoich zbiorach ponad 900 000 dzieł. W licznych zwojach znajdowało się prawie całe piśmiennictwo greckie, etiopskie, hebrajskie, indyjskie, oraz perskie. Podczas inwazji na Egipt (48 r. p.n.e.) biblioteka została spalona. Na jej miejscu w 2002 roku wybudowano nową Bibliotekę Aleksandryjską. Budowla charakteryzuje się nowoczesną architekturą oraz bogatym księgozbiorem.  W budynku znajduje się: czytelnia, muzeum, planetarium, centrum konferencyjne. Czytelnia przystosowana jest dla 2000 czytelników.

6) Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej - znajdziemy w nim ok. 40 tys. eksponatów pochodzących z okresów od założenia Aleksandrii do 640 r. (podbój przez Arabów). W muzeum znajduje się 25 sal, w których wystawione zostały okazy w kolejności chronologicznej pochodzących z okresu klasycznego, faraońskiego oraz  chrześcijańskiego. We wewnętrznym ogrodzie znajdują się pomniki oraz artefakty.
Muzeum czynne jest od 9 do 17 za wyjątkiem piątków.

Aleksandria

  • 001_aleksandria

Amfiteatr rzymski

  • 001_amfiteatr_rzymski

Meczet Abu Al-Abbas

  • 001_meczet_abu_al-abbas

Biblioteka Aleksandryjska

  • 001_biblioteka_aleksandryjska

Twierdza Kajtbaj

  • 001_twierdza_kajtbaj