Egipt - Abu Simbel

Abu Simbel - miejscowość wchodząca w skład okręgu Muhafazach w Egipcie. Znajduje się ok. 290 km na południe od Asuanu nad jeziorem Nasera (niegdyś nad Nilem). W czasach starożytnych miasto słynęło z pokładów czerwonego granitu (sjenitu), miedzi oraz kamieni szlachetnych.

Dziś ta niewielka miejscowość przyciąga rzeszę turystów z powodu monumentalnych świątyń, które zostały zbudowane za czasów panowania Ramzesa II. Kompleks, na który składają się dwie świątynie wykłute w skale został wzniesiony w XVIII w. p.n.e. Miał on ukazywać potęgę faraona przybyszom z Nubii.

Na rok 1813 przypada odkrycie świątyń przez pochodzącego ze Szwajcarii podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta.

 

W 1817 roku kompleks świątyń został odkopany i zbadany pod kierunkiem Giovanniego Battiste Belzoniego.

Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej, która trwała na przełomie lat 1969 - 1970 oraz utworzenia sztucznego Jeziora Nesera, przyczyniła się do pocięcia oraz przeniesienia świątyń 65 m wyżej, gdyż istaniło ryzyko zalania zabytków. Koszty związane z odbudową światyń w nowym miejscu pochłonęły ok. 40 mln USD.

 

Świątynie były przenoszone pod kierownictwem Kazimierza Michałkowskiego powołanego przez UNESCO.

 


Miejsca, które trzeba zobaczyć będąc w Abu Simbel:

1) Świątynia Ramzesa II - miejsce to zostało poświęcone Ramzesowi II oraz takim bogom jak: Ptaha z Memfis, Amona-Re z Teb oraz Re-Harakte z Heliopolis. Fasada świątyni została wykuta w skale, którą zdobią cztery potężne posągi Ramzesa II. Figury mają wysokość ok. 20 m. Pomiędzy nogami posągów można dostrzec kolejne mniejsze, które należą do matki, żony, synów oraz córek faraona. Wewnątrz budowli w środkowej sali  również znajdują się figury Ramzesa, zwrócone do siebie twarzami. W pierwszej komnacie  ściany ozdobiono reliefami upamiętniającymi scenę wielkiej bitwy Ramzesa II pod Kadesz. Płaskorzeźby przestawiają 1100 postaci w trakcie przemarszu wojsk, walki, przewrócone rydwany oraz ucieczki jeńców. W sanktuarium znajdują się posągi siedzących bogów i faraona.

 

21.10 oraz 21.02 w tym miejscu można zaobserwować, że wschodzące słońce rzuca światło na posągi: faraona, Amona - Re oraz re-Harakte, natomiast figura Ptaha nigdy nie jest oświetlona promieniami słońca.

2) Świątynia królowej Nefertari - dedykowana jest żonie Ramzesa II oraz bogini miłości i piękności Hathor. Znajduje się na północ od wielkiej świątyni. Jej fasadę zdobi sześć posągów: dwa królowej oraz cztery
faraona.

 

Posągi królowej są na równi z figurami faraona, co świadczy o szacunku wobec żony.

 

Najprostszą oraz najkrótszą drogą do Abu Simbel wiedzie z Asuanu lub Luksoru. Do najtańszego środka transportu, którym można się tu dostać jest autobus lub taksówka. Miejsce to otwarte jest dla zwiedzających codziennie za opłatą.

Galeria - Abu Simbel

  • 001_abu_simbel

Świątynia Nefertari

  • 000_swiatynia_krolowej_nefertari