Egipt - Nurkowanie w Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh - miejscowość zlokalizowana na południowym wybrzeżu Półwyspu Synaj. Dzięki swojemu położeniu, obecności ogrodów koralowców (ok. 250 raf) oraz ponad 1000 gatunków ryb co rocznie przyciąga w swoje rejony amatorów nurkowania. W Sharm el Sheikh znajduje się około 150 szkół i baz nurkowych.
Miejsca nurkowe:
- Ras Muhammad - park narodowy znany jest na całym świecie jako miejsce słynące z najlepszych miejsc nurkowych. Ras Muhammad to przylądek utworzony z prastarych koralowców wystających ponad powierzchnię wody. Najpiękniejsze rejony obfitujące w liczne rafy koralowe dostępne są jedynie łodziami. Podwodne ogrody, na które składa się ok. 150 gatunków koralowców zamieszkiwane są przez kilka tysięcy gatunków stworzeń morskich począwszy od mały różnokolorowych rybek, jeżowców, rozgwiazd, skorupiaków a skończywszy na rekinach i żółwiach morskich.
Park narodowy uznawany jest za jedno z najpiękniejszych i niezniszczonych miejsc na świecie. Idealne położenie geograficzne oraz silne prądy morskie odpowiedzialne są za dostarczanie ogromych ilosci planktonu wraz z innym pokarmem mającym wpływ na wzrost korali kamiennych.
- Aleja Płaszczek - znajduje się na terenie parku Ras Muhammad. Początek przygody zaczyna się od momentu wpłynięcia do pięknej jaskini, znajdującej się na głębokości 5 m. Po czym schodzimy na głębokość 18 m i mamy tam możliwość obserwowania przeźroczków. U wylotu jaskini możemy napotkać płaszczki, barakudy oraz tuńczyki. Ze względu na dobrą widoczność miejsce to jest również atrakcyjne do snurkowania. Aleja Płaszczek jest miejscem, które mogą podziwiać nurkowie na różnym poziomie zaawansowania.
- Rafa Yolanda i Aleja Rekinów - jest to miejsce dostępne jedynie dla doświadczonych nurków. Podmorska wyprawa zaczyna się od zwiedzenia Miasta Ukwiałów, które zamieszkiwane jest przez błazenków i ukwiały. Następną częścią wyprawy jest Rafa Yolanda, na której znajdują się 2 szczyty, wznoszące się na kilkaset metrów. Nazwa tej rafy (Yolanda) pochodzi od cypryjskiego statku, który zderzył się z rafą w 1980 roku. Ładunek statku jak i jego pozostałości (zlewy, muszle klozetowe) nadal znajdują się po jednej ze stron rafy. Nurkując napotkać tu możemy także na: rekiny rafowe, rekiny młoty, płaszczki, barakudy i wiele innych gatunków ryb.
- Rafa Jacksona - znajduje się w Cieśninie Tirańskiej. Miejsce to jest usiane twardymi jak i miękkimi koralowcami oraz zamieszkiwane przez wiele gatunków stworzeń morskich. Wśród fauny tam obecnej można wyróżnić: rekiny młoty, rekiny tygrysie, barakudy czy też karanksy. Niestety ze względu na silne prądy, miejsce to dostępne jest tylko i wyłacznie dla doświadczonych nurków.
- Rafa Gordona - jest jedną z najbardziej wysuniętych na południe raf znajdujących się pomiędzy Półwyspem Synaj a Wyspą Tiran. Można się w to miejsce wybrać jedynie łodzią. Rafa Gordona jest interesująca ze względu na bogate podmorskie życie, zapierające dech w piersiach kolonie koralowców oraz wrak statku Lullia, który zatonął w 1981 roku. Podczas nurkowania można spotkać m.in. ośmiornice, wargacze, rekiny rafowe oraz wiele gatunków ryb bytujących na rafach. Na południowy-zachód od cumowiska znajduje się "amfiteatr rekinów", gdzie morza dno usłane jest śpiącymi rekinami. Rafa Gordona jest idealnym miejsce również do snurkowania.
- Dunraven - jeden z najpopularniejszych wraków spoczywających na dnie Morza Czerwonego. Zlokalizowany jest na 20 metrach głębokości - dnem do góry. Angielski statek importujący przyprawy oraz złoto rozbił się o rafę w 1876 r. i zatonął. Miejsce statku oznaczone jest boją. Wyprawa do Dunrave przeznaczona jest jedynie dla doświadczonych nurków. We wnętrzu wraku można spotkać moreny, plataksy, ślimaki nagoskrzelne i wiele innych stworzeń morskich. Kadłub frachtowca pokryty jest koralowcami.
- SS Thistlegorm - najatrakcyjniejszy wrak statku spoczywający na dnie Morza Czerwonego. Ten brytyjski statek został zbombardowany przez wojska niemieckie w 1941, natomiast dopiero 10 lat później został odkrył go Jacquesa Cousteau. Nurkowanie po wraku przypomina podróż do przeszłości. Miejsce wraku dostępne jest jedynie łodziami wyruszającymi z Sharm el Sheikh na całodniową wyprawę.

Nurkowanie

  • nurkowanie_0

Rafy koralowe

  • rafa

Rybki

  • rybki_0

Delfiny

  • delfiny