Egipt - Nurkowanie w Marsa Alam

Marsa Alam - to miejscowość turystyczna położona pomiędzy pustynią a Morzem Czerwonym w południowo-wschodniej części Egiptu. Miejsce to oddalone jest od hucznych kurortów turystycznych, dzięki czemu jest oazą spokoju oraz relaksu. Ten skrawek afrykańskiego lądu skąpanego w promieniach słońca jest nadal swojego rodzaju miejscem dziewiczym. Piękne, piaszczyste plaże, porośnięte palmami, obmywane przez szamragdowe wody Morza Czerwonego z wyspami koralowymi sprawiają, ze Marsa Alam jest wręcz idealnym miejscem do nurkowania. Miejsca te do dnia dzisiejszego zachowały swoją naturalną i niezniszczoną podwodną florę i faunę. 

 

Miejsca nurkowe w okolicy Marsa Alam:
- Rafa Samadai (Dom Delfinów) - najbardziej popularne miejsce nurkowe w tej części regionu. Znajduje się ok. 20 km na południe od Marsa Alam i dostępne jest jedynie łodzią. Sama rafa ma kształt podkowy i upodobały ją sobie delfiny długodziobe, które z czasem przyzwyczaiły się do obecności nurków. Rafa zamieszkiwana jest również między innymi przez mureny, skrzydlice, ogończe i wiele różnokolorowych gatunków ryb. Na rafie Samadai znajdują się ciekawe, podwodne jaskinie oraz tunele.
Miejsce to jest idealne zarówno do snurkowania jak i nurkowania na różnych poziomach zaawansowania.

- Marsa Abu Dahab - niezwykłe miejsce do nurkowania, gdyż zamieszkiwane jest przez nietypowe stworzenia morskie. Nurkując w Marsa Abu Dahab istnieje możliwość spotkania z Dugongiem (krowa morska), który bytuje na tamtejszych podwodnych trawach. Miejsce to zamieszkiwane jest również przez duże żółwie morskie oraz rekiny gitarowe. Marsa Abu Dahab jest miejscem znajdującym się blisko brzegu ok. 30 km na północ od Marsa Alam.
Mogą tu nurkować osoby na różnym poziomie zaawansowania.

- Rafa Elphinstone - oddalona od Marsa Alam ok. 50 km i dostępna jedynie z łodzi. Ze względy na silne prądy pojawiające się w tym miejscu nadaje się jedynie dla doświadczonych nurków. Każda ze stron rafy zakończona jest plateau. Po stronie północnej jest znacznie głębsze niż po stronie południowej a ostry klin opada do 60 m. Wschodnią jak i zachodnią ścianę tworzą kolonie koralowców, które opadają wgłąb do 100 m. Nurkując można podziwiać twarde jak i miękkie formy koralowe wraz z bogatym podwodnym życiem. Na swojej drodze można spotkać rekiny rafowe, młoty, manty, strzępiele, tuńczyki i wiele innych.

- Rafa Abu Dabab - ta dostępna jedynie z łodzi rafa przyciąga amatorów nurkowania ze względu na piękny ogród koralowców oraz znajdujący się tam podwodny system jaskiń. Na dnie spoczywa również wrak statku, który spłonął i zatonął w 2004 r. Częstymi gośćmi tego regionu są delfiny.

Nurkowanie

  • nurkowanie_0

Rafy koralowe

  • rafa

Rybki

  • rybki_0

Delfiny

  • delfiny