Egipt - Informacje praktyczne

 

Waluta:
Obowiązującą walutą w Egipcie jest Funt Egipski. Istnieje również możliwość płatności w dolarach lub euro i wtedy należy się domagać reszty w tej samej walucie.

 

Język urzędowy:
Językiem urzędowym w Egipcie jest arabski, natomiast mieszkańcy posługują się potocznym językiem egipsko-arabskim. Bez problemu dogadamy się w j. angielskim.

 

Czas lokalny:
W Egipcie obowiązuje strefa czasowa GMT+2.Do czasu obecnego w Polsce należy dodać 1 h.

 

Formalności wizowo-paszportowe:
Udając się na wczasy do Egiptu należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju oraz wizę. Wizę za opłatą 18$ otrzymuje się po przylocie na lotnisku.

 

Elektryczność:
220 V

 

Przepisy celne:
Turysta po przylocie, na lotnisko w Egipcie może otrzymać deklarację celną. Każdy punkt należy dokładnie wypełnić oraz podbić u celnika (brak pieczątki może się okazać dużym problemem przy powrocie do kraju). W deklaracji należy uwzględnić przedmioty wartościowe takie jak: aparat fotograficzny, kamera oraz drogocenne przedmioty.
Czego nie wolno wywozić z Egiptu:
- kawałków raf koralowych;
- antyków;
- skór zwierząt.

 

Kiedy jechać:

Wybór terminu wyjazdu do Egiptu powinien być zgodny z celami naszej podróży. Jeżeli wybieramy się tylko i wyłącznie na wypoczynek na plaży, to najlepszym czasem będzie maj - czerwiec lub wrzesień. Temperatura w tym okresie oscyluje w granicach 30oC, natomiast temperatura wody wynosi ok. 26oC. W tym czasie upały nie są już tak dokuczliwe jak w sezonie letnim, gdzie temperatura sięga do 40oC a nawet 45oC. Dla osób nastawionych na zwiedzanie Egiptu najlepszymi terminami będą marzec-czerwiec oraz październik - listopad, gdyż w tym okresie Egipt odwiedza najmniejsza liczba turystów, a zatem spokojnie możemy zwiedzać kraj. Należy jednak pamiętać, iż W marcu i kwietniu można się natknąć na suchy, gorący wiatr pustynny chamsin, który wywołuje burze piaskowo-pyłowe i jest bardzo nieprzyjemny oraz uciążliwy.

Zemsta Faraona:

Choroba i problemy gastryczne potocznie zwane "Zemstą Faraona" wywoływane są przez odmienną florę bakteryjną, która obecna jest w Egipcie. Charaktreruzuje się ona bólami brzucha, biegunką, wymiotami. Czasem objawom tym towarzyszy wysoka temperatura. O tym czy zachorujemy decyduje tylko i wyłącznie, to jak na zmiany reaguje nasz organizm. Poniżej przedstawionych zostało kilka czynności jakich nie powinno się wykonywać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania:
- nie pić wody z kranu w pokojach hotelowych;
- nie spożywać napojów z lodem, gdyż często jest w nich wykorzystywana nieprzegotowana woda;
- nie pić lemoniady;
- zaraz po przyjeździe nie spożywać surowych warzyw oraz owoców -  chyba, że mamy możliwość ich sparzenia;
- unikać past twarogowych;
- po każdym posiłku warto wypić 50 ml czystej wódki przywiezionej z polski;
- posiłki najlepiej popijać gorącymi napojami;
- dla osób mających wrażliwy żołądek przed wyjazdem zaleca się profilaktykę lekami normalizującymi florę bakteryjną. W celu wybrania odpowiedniego leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku pojawienia się objawów "Zemsty Faraona" należy wezwać lekarza, który przepisze jeden z egipskich leków. Nie należy zwlekać, gdy problemy pojawią się w szczególności u dzieci, gdyż im grozi bardzo szybkie odwodnienie.

 

Galeria - Abu Simbel

  • 001_abu_simbel

Piramida Cheopsa

  • 001_piramida_cheosa

Galeria - Cytadela

  • cytadela_0

Galeria - Luksor

  • 001_swiatynia_luksor

Rybki

  • rybki_0