Chorwacja - Zatoka Kvarnerska

Zatoka Kvarnerska (Kvarner) - to region położony pomiędzy Istrią, a Północną Dalmacją. Zaliczamy do niego zarówno chorwackie wybrzeże, jak i dziesiątki wysp, a w tym jedne z najpopularniejszych w Chorwacji: Krk, Pag, Rab oraz Cres i Losinj. Zatoka Kvarnerska charakteryzuje się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, a przy tym także wieloma tradycyjnymi miastami i miasteczkami. Głównym ośrodkiem w rejonie jest Rijeka, która oprócz bycia doskonałym węzłem komunikacyjnym z pozostałymi częściami kraju, oferuje wiele ciekawych zabytków i atrakcji.

Zatoka Kvarnerska otoczona jest majestatycznymi górami, poniżej których rozpościerają się przepiękne widoki na lazurowe wody Adriatyku. Od strony wschodniej bramę do Zatoki tworzy pasmo Velebit, a od zachodniej Góry Učka ze swoim najwyższym szczytem Vojak (1396 m n.p.m.). W obydwu miejscach znajdziemy wiele ścieżek pieszych i rowerowych, ale także kilka ciekawych punktów umożliwiających spróbowanie górskiej wspinaczki.

Co warto zobaczyć w Zatoce Kvarnerskiej:

 • Góry Učka - pasmo górskie w większości położone równolegle do Riwiery Opatyjskiej. Idealne miejsce dla miłośników górskich spacerów i wędrówek.
 • Riwiera Opatyjska - to kilkudziesięcio-kilometrowy pas wybrzeża, nad którym położonych jest kilka ośrodków turystycznych(Opatja, Lovran, Volosko). Z racji bliskości gór Učka posiada swój specyficzny mikroklimat zarówno zimą jak i latem.
 • Park Narodowy Paklenica - znajduje się na południowy-wschód od Rijeki i jest istnym rajem dla amatorów wędrówek, spacerów oraz wspinaczy.
 • Park Narodowy Risnjak - położony jest niespełna 20 kilometrów od Rijeki i obejmuje głównie obszar górski. Z tego też względu polecany jest osobom lubiącym wysiłek fizyczny, ale także miłośnikom flory i fauny.
 • Rijeka - to największa miejscowość i główny węzeł komunikacyjny w regionie. Rijeka to także ciekawy punkt wycieczek, podczas których w jednym miejscu można podziwiać zarówno XIX-wieczną architekturę, jak i historyczne, rzymskie łuki tryumfalne czy XIII-wieczną twierdzę Trsat.
 • Senj - nie jest dużym ośrodkiem turystyczny, jednak zasługuje na uwagę ze względu na swoją historię i przebywających tutaj w przeszłości piratów - Uskoków.
 • Wyspa Krk -  jest najpopularniejszą wyspą w Zatoce Kvarner, ze względu na idealne połączenie drogowe ze stałym lądem. Znajdziemy tutaj wiele ośrodków turystyczny z pięknymi plażami oraz historyczne zabytki w centrum miasta Krk.
 • Wyspa Rab - dostaniemy się tutaj promem samochodowym docierającym do Lopar, jednak najciekawsze na wyspie jest miasto Rab, wraz ze swoimi charakterystycznymi Kościołami oraz labiryntami złożonymi ze starych uliczek i murów.
 • Wyspa Pag - dużo mniej zatłoczona, ale równie polecana jak Rab ze względu na urokliwe, nadbrzeżne miasteczko Pag.
 • Wyspa Cres -  to przede wszystkim ostoja dla sępów płowywych, znajdujących się pod ochroną. Na wyspie nie brakuje jednak ciekawych miejsc i widoków.
 • Wyspa Losinj - jest bliźniczą wyspą dla Cres i poza kilkoma zabytkami, uważana jest przede wszystkim za oazę spokoju dla wypoczywających turystów.

 

 

 

Galeria - Wyspa KRK

 • 00_wyspa_krk