Chorwacja - Region Środkowy

Środkowa Chorwacja jest zazwyczaj pomijana przez turystów, którzy głównie wybierają się nad tereny nadmorskie i ich trasa przez ten region jest jedynie krótkim postojem w podróży. Najbardziej znanymi atrakcjami na tym obszarze jest stolica kraju - Zagrzeb oraz słynne w całej Europie Jeziora Plitwickie. Warto jednak pokusić się o spędzenie dłuższego czasu w rejonach Zagrzebia, ponieważ znajduje się tutaj kilka ciekawy zamków, zabytków, miejscowości, a także bardzo popularne kąpielisko Krapinske Toplice.

 

Co warto zobaczyć w środkowej Chorwacji:

  • Jeziora Plitwickie - są jedną z największych atrakcji turystyczno - przyrodniczych nie tylko w Chorwacji, ale i całej Europie. Ten wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy składa się z systemu 16 jezior i kilkudziesięciu wodospadów. Wszystko to otoczone jest przez nienaruszoną przyrodę -  bujne lasy oraz piękne masywy górskie. Warto poświęcić cały dzień na zwiedzanie tego cudnego, magicznego świata.
  • Krapinske Toplice - uzdrowisko-relaksacyjny kompleks z hotelami i basenami z wodą pochodzącą z gorących źródeł o temperaturze około 40-stopni.
  • Trakošćan - miejscowość położona 40-km na zachód od Varaždin, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków w tym rejonie. Oprócz zwiedzania XII-wiecznej budowli można tutaj również zrelaksować się nad jeziorem, z nad których widać warownię.
  • Varaždin - to jedyne miasto regionu Zagorje. Główną jego atrakcją jest forteca Stari Grad, w której obecnie znajduje się Muzeum Miejskie. Varaždin pełni także rolę dobrego punktu skąd można zwiedzać tereny Zagorja.
  • Zagrzeb - to milionowe miasto jest idealnym celem krótkich wycieczek. Znajdziemy tutaj zarówno wiele muzeów,ogród botaniczny, zabytkowe budynki, liczne parki, a także bogate nocne życie kultywowane przez młodych ludzi. Zagrzeb posiada swój niepowtarzalny klimat i posiada wiele podobieństw z czeską stolicą - Pragą. Jego starsza część - Gornji Grad - położona jest na wzgórzu, skąd rozpościera się piękna panorama na miasto z Wieży Lotrščak.

Galeria - Trakošćan

  • 00_trakoscan