Chorwacja - Istria i Wybrzeże Istrii

Półwysep Istryjski można podzielić na dwa odmienne obszary. Pierwszy to wybrzeże charakteryzujące się ogromną popularnością wśród turystów, którzy tłumnie tutaj przybywają. Drugi natomiast to region położony w głąb lądu - niejako zapomniany i pomijany przez podróżujących.

Wspomniany podział Półwyspu Istryjskiego ma oczywiście swoje logiczne uzasadnienie. Obszary nadmorskie wspaniale rozwinęły swoją infrastrukturę turystyczną. Dzięki wielu inwestycjom, odnowiono i wybudowano wiele hoteli, które w ciągu sezonu są w stanie obsłużyć setki tysięcy gości. Wybrzeże Istrii uważane jest za najpiękniejszy region Chorwacji. Składają się na to zarówno piękne widoki, jak i wiele perełek architektury ze swoimi korzeniami sięgającymi średniowiecza. Z uwagi na to, że Istria w latach 1918-1943 była terytorium włoskim, do tej pory mieszka tutaj bardzo wielu Włochów, co przekłada się na mentalność ludzi, a także potrawy jakich możemy spróbwać w restauracjach.

Odmienny wizerunek prezentują tereny położone w głębi lądu. Malownicze miasteczka znajdujące się wśród zielonych wzgórz - to motyw przewodni. Turyści podróżujący w stronę wybrzeża, rzadko zatrzymują się po drodze, pomimo tego, że na tym obszarze można znaleźć wiele ciekawych miejscowości oraz wspaniałych, pocztówkowych widoków. Z tego też powodu władze regionu utworzyły szlak winiarski w ramach, którego rozwijana jest agroturystyka. Trzeba przyznać, że Istria słynie ze swoich znakomitych win oraz zbieranych tutaj trufli. Produkty najlepiej jest kupować bezpośrednio od producentów, ponieważ są znacznie tańsze niż w sklepach.

 

Co warto zwiedzić będąc w Istrii:

 • Buzet - obok Motovunu jest drugą rozpoznawalną osadą ze względu na zbierane tutaj trufle. Do Buzet warto wybrać się we wrześniu, aby spróbować wielu przysmaków oferowanych podczas "Festiwalu Trufli".
 • Grožnjan - jest jednym z tych miejsc, które upodobali sobie artyści. Turyści odwiedzający to sympatyczne miasteczko, mają niepowtarzalną okazję na bezpośrednie poznanie tajników artystycznego rzemiosła. Ciekawostką jest to, że Grožnjan jest zamknięty dla ruchu samochodowego, co stwarza idelane warunki do spacerów po zabytkowych uliczkach.
 • Istarskie Toplice - to uzdrowisko znajdujące się niedaleko miejscowości Buzet. Nasycona siarką woda o stałej temperaturze ok. 35-stopni  pomoga leczyć wiele schorzeń - od bólów po problemy ze skórą.
 • Limski Zaljev - charakteryzuje się bardzo stromymi ścianami fiordów i co ciekawe są one porośnięte bujną roślinnością. Podróżując zatem pomiędzy Porečem, a Pulą, warto zboczyć z głównej drogi, aby móc podziwiać ten piękny rezerwat przyrody.
 • Motovun - to klasyczny przykład miejscowości położonej na jednym z istryjskich wzgórz. Największą atrakcją dla turystów są widoki, które można podziwiać podczas spaceru, po bodaj najlepiej zachowanych murach obronnych na półwyspie. Motovun słynie także z tego, że na obszarach wokół niego zbieranych jest wyjątkowo dużo trufli.
 • Novigrad - wraz ze swoimi nadbrzeżnymi murami i dzwonnicą górującą ponad dachami określany jest jako mniejsza kopia Rovinju. Novigrad odwiedzany jest przez zdecydowanie mniejszą ilość osób niż Rovinj i z tego powodu polecany jest tym, którzy chcą poczuć klimat tego miejsca bez konieczności spotykania się z tłumami ludzi.
 • Pazin - warto odwiedzić ze względu na znajdujący się tutaj obok starego miasta zamek oraz głęboki, wapienny wąwóz, który był podobno inspiracją dla Dantego podczas tworzenia "Piekła"
 • Poreč - to jeden z głównych ośrodków turystycznych w całej Chorwacji. Najbardziej cennym zabytkiem w Poreču jest bazylika Eufrazjana, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego.
 • Pula - jest największym miastem regionu, głównie nastawionym na przemysł. Nie zmienia to jednak faktu, że znajdziemy tutaj wiele zabytków z czasów imperium rzymskiego, a w tym: amifteatr, Łuk Sergiuszów, świątynie i katedry czy Forum Romanum.
 • Rovinj - prawdopodobnie najładniejsza miejscowość na wybrzeżu istryjskim. Oprócz przepięknych wschodów i zachodów słońca, Rovinj oferuje wiele atrakcji. Najbardziej znaną jest spacer wzdłuż uliczki Grisia, prowadzącej wprost do Kościoła św. Eufemii, który góruje nad miastem.
 • Vodnjan - to małe miasteczko, odwiedzane przez turystów głównie z powodu trzech mumii, znajdujących się w kościele św. Błażeja.
 • Vrsar - jest spokojnym nadmorskim ośrodkiem. Zobaczymy tutaj między innymi kościół św. Marcina. Vrsar słynie także ze znajdującej się na południe nudystycznej plaży Koversada.

Galeria - Motovun

 • 00_motovun

Galeria - Novigrad

 • 00_novigrad

Galeria - Poreč

 • 01_porec