Chorwacja - Dalmacja Południowa

Dalmacja Południowa rozciąga się na przestrzeni ponad 100 kilometrów wzdłuż "magistrali" i Adriatyku. Region ten kojarzony jest przede wszystkim z Dubrownikiem, miastem legendą zwaną "Perłą Adriatyku". Nie jest to oczywiście zaskakujące, ponieważ Dubrownik to skarbnica historii i zabytków, otoczona przez wspaniałe, obronne mury. Na tak dużym obszarze Dalmacji Południowej, znajdziemy jednak wiele innych atrakcji turystycznych i osobom wybierającym się w to miejsce polecamy, aby zarezerwowali trochę więcej czasu na zwiedzanie niż to początkowo było zaplanowane.

Podróżując od strony środkowej części Chorwacji, a tuż za granicą bośniacko-chorwacką, znajduje się wjazd na Półwysep Pelješac słynący ze swoich żyznych ziem, produkowanych tu wspaniałych win oraz owoców morza. Dalmacja Południowa to także kilka bardzo interesujących wysp : Korčula, Lastovo, Mljet oraz Wyspy Elafickie. Na uwagę zasługuje również wiele miejscowości posiadających swój własny, uroczy klimat: Ston i Mali Ston, Trsteno czy Cavtat.

Co warto zobaczyć w Dalmacji Południowej:

  • Cavtat - położony jest między dwoma uroczymi zatoczkami, na których tle maluja się góry. Cavtat to idealne miejsce, gdzie znajdziemy chwilę spokoju, pośród malowniczego krajobrazu.
  • Dubrownik - to magiczne miejsce pełniące rolę pomnika historii. Dawniej będące bardzo ważnym ośrodkiem handlu, dziś ściągające tysiące turystów w swoje obronne mury i szczycące się unikatową architekturą, zabytkami i niepotwarzalnym klimatem.
  • Półwysep Pelješac - to fragment chorwackiego lądu, wcinający się ostro i głęboko w morze.  Wizytówką tego miejsca są dobre restauracje ze świezymi rybami i owocami morza, wspaniałe wino, ale także kilka miejscowości(w tym Ston i Mali Ston) oraz piękne widoki rozpościerające się z terenów górzystych.
  • Trsteno - słynie z najstarszego w Chorwacji ogrodu botanicznego, który powstał na początku XIV wieku. Tuż za miasteczkiem, jadąc w stronę Dubrovnika, rozpościerają się piękne widoki na pobliskie wyspy.
  • Wyspy Elafickie - to archipelag złożony z kilku wysp m.in. Koločep, Lopud i największej Šipan. Znajdziemy na nich zarówno stare pałace, piękne zatoki i plaże, a także szlaki spacerowe wśród lasów piniowych i gai oliwnych.
  • Wyspa Korčula - jej największa atrakcją jest miasto o takiej samej nazwie, a w nim kilka ciekawych kościołów.  Na wyspie znajdziemy także wiele pięknych, w tym piaszczystych plaż, a szukając chwili wytchnienia, możemy pospacerować wśród lasów sosnowych.
  • Wyspa Mljet - to przede wszystkim przepiękny Park Narodowy Mljet. Oprócz nienaruszonego przez człowieka dzikiego piękna, zobaczymy w nim dwa krystalicznie czyste jeziora oraz będziemy mogli skorzystać z wielu szlaków pieszych i rowerowych.

 

Galeria - Cavtat

  • 01_cavtat

Na wyspie Korčula

  • 00_korcula