Bułgaria - Zwyczaje

W Bułgarii obowiązują standardowe formułki powitalne. Warto opanować podstawowe bułgarskie zwroty, takie jak:

  •     tak/nie - da/ne
  •     dzień dobry - dobro utro (rano)
  •     dzień dobry - dobyr den (popołudnie)
  •     dobry wieczór - dobyr weczer
  •     do widzenia - dowiżdane
  •     proszę - moija
  •     dziękuję - błagodarja, mersi
  •     przepraszam - izvinete me

Uścisk dłoni wymieniamy tylko przy bardziej formalnych okazjach. Bułgarzy zazwyczaj są przyjaźnie nastawieni, ale są dość konserwatywni. Bardzo chętnie zapraszają do swoich domów. Idąc z wizytą do bułgarskiej rodziny warto zabrać ze sobą drobny upominek.
    Często występują nieporozumienia, które wynikają z tego, że kręcenie głową na boki oznacza "tak" potakiwanie głową oznacza "nie".
    W Bułgarii obowiązuje prawo, że każda kawiarnia, restauracja, klub nocny musi mieć wyznaczone miejsce dla niepalących

Napiwki:

    Przeciętny obywatel Bułgarii zarabia ok. 500 zł/miesiąc. Tak naprawdę pracownicy hoteli i restauracji żyją z napiwków. Dlatego warto zostawić im jakieś drobne. Standardowo jest to 10 % rachunku.
    Napiwku nie dajemy kierowcy taksówki, chociaż chętnie biorą. Można im dać w momencie, gdy przejazd był krótki. Pozwoli mu to wynagrodzić włożony trud i czas.

Toalety:

    W Bułgarii jest bardzo mało publicznych toalet. Za niewielką opłatą można skorzystać z toalety w restauracji czy kawiarni. Może się zdarzyć, że klienci punktów gastronomicznych mogą być poproszeni o pozostawienie opłaty za korzystanie z łazienki. Wydaje się to bezsensowne, ale bardzo często o czystość toalet dbają starsze osoby, które mogą potrzebować pieniędzy. Dzięki opłacie osoba siedząca przy wejściu podaje kilka kawałków papieru toaletowego. Przeważnie papier toaletowy nie jest w standardowym wyposażeniu łazienek, więc jeżeli nie ma obsługi lepiej zaopatrzyć się w swój papier.
    Poza regionami turystycznymi oraz na stacjach benzynowych toalety mogą mieć postać dziury w podłodze.
    Najlepsze toalety w Sofii znajdują się w domu towarowym TZUM oraz w podziemiach Halite.