Bułgaria - Zdrowie

    Opieka medyczna oraz pomoc w Bułgarii jest odpłatna. Koszty takiej usługi pokrywa ubezpieczycie lub pacjent. Po wejściu do Unii Europejskiej honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bez problemu wyrobimy ją w ciągu kilku dni w Polsce w placówkach NFZ.
W większych miastach apteki otwarte są całą dobę.

  • Analgin - lek od bólu głowy
  • Analgin chinin - lek na przeziębienie i grypę
  • Viskoplast - plastry
  • Bandaż - bandaż
  • Pamuk - wata

Osoby posiadające szkła kontaktowe powinny zaopatrzyć się w zapasy, ponieważ płyn do szkieł kupimy tylko w dużych miastach. Artykuły higieniczne dla kobiet są ogólno dostępne.

Woda:

Wodę z kranu można pić, ale raczej zalecane jest picie wody butelkowej. Jest ona wszędzie dostępna oraz bardzo tania.

Ukąszenia i ugryzienia:

    Największym utrapieniem dla turystów w lecie mogą być komary. Co prawda nie jest to niebezpieczne, ale raczej frustrujące. Można zaopatrzyć się w spraye przeciw komarom albo kupić na miejscu produkty znanej marki.
Na terenach wiejskich można natknąć się na kleszcze. Te pajęczaki mogą przenosić różne choroby, więc lepiej ubierać się w długie spodnie oraz unikać wysokich traw.
Ugryzienie przez jadowitego węża albo zwierzę chore na wściekliznę jest raczej mało prawdopodobne. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji to należy się natychmiast zgłosić do lekarza.
W Sofii problem stanowią bezpańskie psy, które czasami atakują przechodniów. Najbardziej narażone na takie ataki są małe dzieci.

Szczepienia:

    W Bułgarii nie obowiązują żadne szczepienia.

Ubezpieczenie zdrowotne:

    Należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ jest to warunek konieczny do uzyskania bułgarskiej wizy. Takie ubezpieczenie zazwyczaj wchodzi w skład pakietu ubezpieczeniowego. Warto jednak upewnić się czy pokrywa wszystkie wydatki w razie wypadku. Jeżeli nastąpi taka sytuacja to za usługę medyczną płacimy z własnej kieszeni, zabieramy rachunki, by po powrocie do kraju przedstawić je firmie ubezpieczeniowej. Na ich podstawie ubezpieczyciel zwróci wydane pieniądze. Najlepiej mieć przy sobie kopię polisy ubezpieczeniowej. W większości hoteli dostaniemy numery telefonów do lekarzy oraz adresy najbliższych szpitali.
    Wykupując wycieczkę w biurze podróży w cenie mamy standardowe ubezpieczenie. Zawiera ono ubezpieczenie od kosztów leczenia, od nieszczęśliwych wypadków oraz na bagaż. Jeżeli koszty leczenia przekroczą np. 100 Euro to koszty pokrywa ubezpieczyciel. Nie może jednak przekroczyć górnej granicy kwoty ubezpieczenia. Jeżeli rachunek za lekarza będzie niższy niż np. 100 Euro to uczestnik pokrywa koszty. Przechowujemy paragony do powrotu do Polski, po ich przeliczeniu na złotówki możemy liczyć na część wydanych pieniędzy. O szczegóły należy wypytać biuro podróży, w którym kupujemy wczasy, ponieważ wysokość kwot oraz procedura jest uzależniona od firmy ubezpieczeniowej.