Bułgaria - Sozopol

Miejscowość położona 35 km od Burgas, ulokowana na skalistym smukłym cyplu. Sozopol jest najstarszym miastem na wybrzeżu czarnomorskim. UNESCO w 1970 r uznało miasto za teren chroniony.

Atrakcyjna starówka oraz przepiękne plaże sprawiają, że kurort jest jednym z najprzyjemniejszych miejsc na bułgarskim wybrzeżu. Od wielu lat walczy z Nesebyrem o miana najładniejszego miasta. Wąskie uliczki dopełniają typowe bułgarskie domy, o kamiennych fundamentach i drewnianych piętrach.

            Sozopol był wyspą do momentu, gdy Trakowie zbudowali kamienną groblę. Łączyła ona osadę ze stałym lądem. Oryginalną nazwą miasta była Antheia. Monety z VI w. p.n.e. były wyrabiane w Apollonii. Pierwszą osadą była Apollonia Anica. Została założona w 610 r. p.n.e. przez Greków z Miletu. Mieszkańcy czcili greckiego boga Apolla. Jego 9 - metrowy pomnik z brązu był autorstwa Kalamisa, znanego ateńskiego rzeźbiarza. Stał wówczas u bram portu. Następnie został przeniesiony przez Lukullusa do Rzymu. Nesebyr, Warna, Bałczik oraz Kawerna były koloniami apolińskimi, a ich stolicą był Sozopol. Kolejną nazwą była Apollonia Potnica, tłumacząc - Apollonia na Morzu Czarnym. Następnie to Apollonia Magna, oznaczała Wielka Apollonia. Po V w. n.e. występowała nazwa Sozopolis. Z chwilą, kiedy miasto stało się częścią imperium osmańskiego nazwa została zmieniona na Sizeboli, Sizebolu, Sizebolou. Po przejęciu miasta przez Bułgarię nadano mu nazwę Sozopol.

            Obecnie miasto jest lubianym przez turystów kurortem. Jest to również miejsce, gdzie odbywa się festiwal filmowy nazywany Apollonią, jedną ze starożytnych nazw Sozopolu. Pierwsza wzmianka o Sozopol pochodzi sprzed epoki brązu. Badania wykazały, że w okolicach Sozopol istnieją pozostałości dawnych mieszkań, kamieni i narzędzi wykonanych z kości oraz porcelanowych garnków, pochodzące z tamtej epoki. Wiele kotwic z drugiego i trzeciego tysiąclecia przed naszą erą zostały odkryte w sozopolskiej zatoce. Jest to dowód tego, że w starożytnych czasach pływano statkami wodnymi.

            Symbolem miasta jest kotwica. Znajduje się ona na wszystkich monetach z Apollonii z VI w. p.n.e. co z kolei jest dowodem na znaczenie handlu. Wkrótce bogate miasto stało się ważnym kurortem. Wówczas miasto nosiło nazwę Apollonia Magna.

            Miasto oferuje dwie plaże z drobnym oraz żółtym piaskiem, które wyglądają jak z bajki o wiosce rybackiej. Wydaje się tak, dlatego, iż wszystko znajduje się w małym porcie rybackim. Fikusy oraz cytrusy widoczne są wszędzie, wraz z rozciągniętymi sieciami rybackimi, które suszone są w promieniach słonecznych. Popularne są tu kursy nurkowania, które prowadzone są przez najlepszych specjalistów.

            Miasto dzieli się na dwie części - starą i nową.

Stara część oddzielona jest kościółkami z piękną zalesioną przyrodą, która dosłownie zaprasza na romantyczne spacery. W pobliżu znajduje się Muzeum Archeologiczne. Podziwiać w nim możemy najpiękniejszy zbiór greckich kamiennych wazonów. Warto zwrócić również uwagę na cerkiem św. Bogurodzicy oraz Galerię sztuki. To w tej części miasta plaża jest węższa oraz spokojniejsza.

Nowa część miasta należy do bardziej żywotnych. Wieczorne spotkania w miejscowych dyskotekach czy klubach są tu czymś zwyczajnym. Plaża Harmanite zlokalizowana jest w tej części miasta. Rozciąga się na długości jednego kilometra. Przylegają do niej liczne restauracje oraz głośne wesołe miasteczko. Piasek nie jest tutaj zbyt czysty, a część plaży to stanowisko archeologiczne. Trwają tam prace w miejscu starożytnej nekropolii.

Starówka:

            Urokliwe stare miasto, które obejmuje ponad 200 drewnianych, dwu - lub trzy - piętrowych domów z przełomu XVIII i XIX w. Na dole przeważnie były przechowywane sieci i inne sprzęty rybackie. W XIX i XX za niemal 90 % bułgarskich połowów odpowiadali rybacy z Sozopol.

Fundacja Sozopol:

            Wycieczki po starym mieście organizuje Fundacja Sozopol. W siedzibie fundacji można zobaczyć wystawę poświęconą miejskim murom oraz wieży wznoszonym i burzonym między IV a XIV w. jak również studnię IV - II w p.n.e. Ulotka w języku angielskim prowadzi osoby zwiedzające przez poczekalnię, w której zobaczyć można spichlerz z V w. Upamiętnia on chwile, kiedy Sozopol był największym portem nad Morzem Czarnym. Na dole znajduje się studnia oraz fundamenty wieży strażniczej.

            Fundacja znajduje się przy ul. Milet 50, tel 0550/22267, www.sozopol-foundation.com

Muzeum Etnograficzne:

            Siedziba muzeum etnograficznego mieści się w odrestaurowanym domu w stylu Odrodzenia Narodowego. Znajduje się w nim wystawa strojów oraz rzemiosła trzech grup etnicznych mieszkających na wybrzeżu w XIX w i na początku XX w.

            Muzeum czynne jest codziennie od 8:00 do 18:00. Wstęp płatny.

Muzeum archeologiczne:

            Jedyną atrakcją tego niezbyt ciekawego muzeum jest duża kolekcja malowanej ceramiki i skorodowane kotwice znalezione w wodach niedaleko Sozopolu.

            Muzeum znajduje się przy ul Chana Kruma 2. Czynne jest od 10:00 do 17:00, wstęp płatny.

Sozopolskie cerkwie:

            Większość sozopolskich cerkwi zostało zniszczonych przez Turków. Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko cztery:

  • Cerkiew św. Jerzego, wzniesiona częściowo na gruzach bazyliki z I w., kiedy to chrześcijaństwo stało się religią państwową
  • Cerkiew św. Zosima, mała XIX wieczna, znajduje się w parku w centrum miasta z ikonami wykonanymi przez utalentowanego artystę miejscowego
  • Cerkiew Najświętszej Marii Panny z pięknymi drzeworytami
  • Cerkiew św. Cyryla i Metodego znajduje się nieopodal Muzeum Archeologicznego

Współcześnie jest to czarujące i bardzo romantyczne miasto, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Znane z dwóch piaszczystych plaż i charakterystycznej XIX wiecznej zabudowy kamienno - drewnianej. 45 obiektów zalicza się do pamiątek narodowych. Poza sezonem Sozopol jest senną wioską rybacką, która przyciąga pisarzy, malarzy oraz podobne im kontemplujące dusze. Jedynie latem przez miasto przetacza się fala zwiedzających je osób.

Wysepka św. Jana:

            Znajduje się w niewielkiej odległości od miasta Sozopol. Niezamieszkana wysepka, na której znajdują się ruiny XII wiecznego monastyru i cerkwi oraz wybudowana w 1884 r latarnia morska, która oznacza wejście do portu w Burgas. Obecnie wyspa jest rezerwatem przyrody. Żyje w nim ponad 70 gatunków ptaków, mniszki (gatunek fok), zające.

Z przystani położonej na północ od portu w Sozopolu, przez cały dzień wyruszają wycieczki statkiem na wyspę. Jedną z łodzi stąd odpływających jest "Kleopatra". Zwiedzimy nią sozopolskie plaże, okoliczne wysepki oraz mury i twierdze. Inne łodzie pływają po rzece Ropotamo lub oferuje wyprawy wędkarskie.

Między wyspą św. Jana a Sozopolem możemy podziwiać skamieniały las cedrowy, który został zatopiony 70 mln lat temu. Statek wycieczkowy zatrzymuje się w tym miejscu, a ochotnicy mogą zanurkować, by z bliska obserwować podwodną puszczę, starożytne kotwice czy przedmioty z zatopionych statków.

Przylądek św. Tomasza:

            Przylądek leży ok. 15 km na południe od Sozopol. Jest to dobre miejsce do nurkowania. W chwili, gdy poziom morza był niższy o 10 m wznosiło się tu starożytne miasto. Jego zatopione ruiny można dziś oglądać pod wodą, zarówno jak wraki statków czy morską faunę i florę.

Jedną z firm, która organizuje wyprawy dla nurków jest Monisub, która swoją siedzibę ma przy ul. Symeona Gater - Ruse Wołgrad.

Sozopol - stare miasto

  • 00_sozopol

Sozopol - plaża

  • 01_plaza_sozopol

Sozopol - wybrzeze

  • 00_sozopol_wybrzeze