Bułgaria - Primorsko

    Położone jest na niewielkim półwyspie, wysuniętym między Diabelską Zatoką oraz Zatoką Slampolo. W Primorsku znajduje się urokliwa, ciągnąca się przez 10 km plaża. Jest to najdłuższa i podobno najładniejsza w tej części wybrzeża. W okolicy znajduje się Rezerwat Ropotamo.
Małe miasteczko znane jest przede wszystkim z międzynarodowego ośrodka młodzieży. Swojego czasu na polu namiotowym, które zlokalizowane jest w ładnym lesie i w parku, przybywały tu tysiące młodych ludzi z krajów bloku socjalistycznego. Młodzież dalej wybiera to miejsce na swoje wakacje pod namiotem, ale dzisiaj przyciągają tu niskie ceny, a nie polityczne ideały.
    Turyści przybywający do Primorska mogą skorzystać z tutejszej oferty noclegów w hotelu, pensjonacie, albo rozbić namiot na polu kempingowym. W centrum miasta znajdziemy dyskoteki, bary z przekąskami oraz wszechobecne stoiska z pamiątkami. Kurort swoje lata świetności ma już za sobą, ale długa, piaszczysta plaża wciąż urzeka swoim urokiem. Jej północny kraniec, gdzie morze jest niespokojne spodoba się surferom. Natomiast rodzinom z dziećmi proponujemy południowy, tam wody są bardziej spokojne.

Rezerwat Ropotamo:

    Rezerwat, o powierzchni 101 ha, znajduje się ok. 4 km na północ od Primorska. Został utworzony w 1940 r dla ochrony ujścia rzeki o tej samej nazwie. 50 - kilometrowej długości rzeka w górnym biegu jest słodkowodna. Tworzą ją dwie mniejsze rzeczki, które wypływają ze stoków Starej Płaniny - Cerowska i Rosenska. Za sprawą morza Ropotamo, w dolnym biegu rzeka staje się słonowodna.
    Na terenie rezerwatu zobaczymy wiele unikatowych oraz bardzo interesujących obiektów przyrodniczych. Należą do nich niezwykłe formacje skalne, liman rzeki Ropotamo, ulubione przez ptaki mokradła oraz trzęsawiska, a także wyjątkowe na tej szerokości geograficznej lasy namorzynowe. Niedaleko zatoki Arkutino znajduje się błotniste bajoro o tej samej nazwie, które porastają lilie wodne. W pobliżu tej zatoki położona jest skalista, pokryta trawą wyspa św. Tomasza. Nazywana jest również "Wyspą Węży". Występuje tu kilka, objętych ochroną, gatunków kaktusów. Ujście rzeki Ropotamo tworzy piękną zatokę.
    Na terenie rezerwatu wolno poruszać się tylko i wyłącznie po wyznaczonych trasach. Kilku przewodników oferuje niepowtarzalną podróż łodzią wzdłuż rzeki. W okolicy wybudowano kilka kompleksów turystycznych, co wywołało duży sprzeciw obrońców natury. Obawiają się degradacji środowiska tych niemalże dziewiczych terenów.

Rzeka Ropotamo:

Ropotamo nazywana jest "zatopioną" rzeką, z uwagi na fakt, że jej koryto na kilka kilometrów przed ujściem ciągnie się poniżej poziomu morza. Sprawia to, że słona woda morska wlewa się do rzeki Ropotamo. Gęste lasy dębowe, okoliczne mokradła oraz wysokie wydmy tworzą rezerwat przyrody.

Alepo:

Malowniczy odcinek, na który składają się mokradła porosłe trzcinami. Dla wielu gatunków ptaków, zwierząt i roślin są naturalnym środowiskiem. Na wiosnę pobocza drogi porastają szkarłatne maki, wydmy porastają rośliny z rodziny amarylkowatych.

Wyspa św. Tomasza:

Na północ od Primorska, w odległości kilkaset metrów od brzegu znajduje się wyspa św. Tomasza zwana czasami wyspą wężów, choć próżno szukać tam gadów. Niezamieszkała dziś wyspa słynie z kolekcji niezwykłych gatunków kaktusów. Kiedyś stała tam hellenistyczna świątynia, a teraz największą atrakcją są kaktusy, które zostały posadzone w latach 30. ubiegłego wieku.

Primorsko - plaża

  • 00_primorsko_plaza

Primorsko - miasto

  • 00_primorsko

Rejs po Ropotamo

  • 00_rejs_po_ropotamo

Diabelska rzeka

  • 00_diabelska_rzeka