Bułgaria - Pomorie

    Miasteczko Pomorie położone jest u wybrzeży Morza Czarnego, na wąskim skalistym półwyspie, wychodzącym 3,5 km w morze. Z jednej strony otoczone jest morzem, z drugiej strony przez tutejsze jezioro Pomorie. Półwysep znajduje się 20 km na północ od Burgas oraz 20 km na południe od światowego Słonecznego Brzegu oraz historycznej miejscowości Nesebyr.


    Udowodnione zostało, że słony szlam Jeziora Pomorijskiego wykazuje jedne z najlepszych na świecie właściwości leczniczych. Miejscowe sanatoria specjalizują się w leczeniu nieprawidłowości w narządach oddechowych, chorób wątroby i serca, układu kostno - mięśniowego oraz chorób kobiecych.


    Pomorie obecnie jest miejscem relaksu, ale trzeba pamiętać, że 2500 lat dziejów miasteczka nie przebiegało spokojnie. Do 1934 r. było nazywane Anchialo. Była tutaj grecka kolonia, rzymskie civitax magna - miasto z prawem bicia własnej monety, ważna twierdza pierwszego państwa bułgarskiego. Miasteczko było świadkiem bitwy pod Acheloj w 1366 r. Zostało splądrowane, a następnie spalone przez księcia Savoy. Pozostało przede wszystkim głównym dostawcą soli z tutejszej saliny oraz koniaku i wina w imperium osmańskim.
    Dzisiaj cieszy się korzystnym mikroklimatem, który jest bogaty w jod i lecznicze błota. Można zażywać kąpieli słonecznych i morskich, zaczynając od wczesnej wiosny, a kończąc na późne jesieni. Brzeg morski jest piaszczysty i niski, Nic nie zakłóca horyzontu od wschodu, aż po zachód. Od północy miejsce osłania wzniesienie Starej Płaniny. Plaża ma długość 4,2 km, a jej piasek jest bogaty w żelazo. Klimat i okolice zapewniają miasteczku obfitość warzyw i owoców, które są zawsze świeże i wyjątkowo tanie. Stare uliczki miasta latem zapełniają bary i ogródki, w których można zjeść tanio i smacznie. Warto spróbować koniaku i rakiji. Cały region słynie z długiej tradycji winiarstwa i wyrobu trunków domowych. Życie nocne zapewniają stylowe tawerny. Jednak, jeżeli chcemy zabawy do białego rana to radzimy wybrać się do pobliskich dużych kurortów.
    Jednym z ciekawszych miejsc do zwiedzania jest klasztor św. Jerzego. W centrum starego miasta możemy obejrzeć kilka zachowanych domów z czasów odrodzenia narodowego oraz średniowieczną cerkiew Przemienienia Pańskiego. Została ona przebudowana w XVIII. Warte zobaczenia jest także Muzeum Historyczne oraz Muzeum Soli.
    Ulica Borysa I, w sezonie, w zamkniętym dla ruchu centrum zamienia się w turystyczną promenadę. Wieczorami na spacery wychodzą mieszkańcy miasteczka oraz turyści.

Klasztor św. Jerzego:

    Znajduje się między nowym a starym miastem. Został założony w średniowieczu, odnowiony w 1856 r. Bardzo urokliwy, spokojny, pełen cienia i zupełnie odległy od życia, które rozgrywa się za jego murami. Wewnątrz klasztornej cerkwi zobaczymy kolekcję ikon z przełomu XVIII i XIX w. oraz małą cerkiew Przemienienia Pańskiego i cerkiew Bogurodzicy. Przed cerkwią stoi wysoka na 17 m dzwonnica, która została dobudowana w 1864 r.

Muzeum Historyczne:

    Znajduje się przy ul Kniaź Boris 133. Można się w nim zapoznać z przeszłością miasta od najdawniejszych czasów, aż po dzień dzisiejszy. Jest tu również galeria artystyczna prezentująca dorobek bułgarskich artystów, głównie tych z najnowszych czasów.

Muzeum Soli:

    Muzeum zostało utworzone w 2002 r. Jest to jedyne takie miejsce w Bułgarii. W Muzeum zostało utworzone w niewielkim budynku, który stoi na wąskim pasie między dwoma jeziorami. W dawnych czasach była wydobywana tutaj sól, którą transportowano w głąb kraju. Dzisiaj, gdy starożytne metody odzyskiwania soli z wody morskiej należą do przeszłości, pozostało jedynie wyposażenie dawnych warzelników. Historycy twierdzą, że sól w tym regionie była wydobywana od niepamiętnych czasów.
    Muzealne zbiory może nie zapierają tchu w piersiach, ale wokół rozpościera się naprawdę ładny widok na słone, płytkie jezioro, którego szlam ma działania lecznicze. Jeżeli dopisze nam szczęści to można zobaczyć stojących po kolana w wodzie Jeziora Pomorijskiego i pokrytych po czubek głowy błotem amatorów niekonwencjalnego leczenia.
    Droga do muzeum z centrum miasta jest oznaczona tabliczkami, ale lepiej uważać, ponieważ można się pogubić wśród prowadzących doń dróżek. Budynek muzeum mieści się za rządowym sanatorium. W pobliżu znajduje się trasa, która łączy nowe Pomorie ze starym, antycznym miastem.

Jezioro Pomorie:

Położone jest ok. 18 km na południe od Nesebyru. Woda w jeziorze jest cztery razy bardziej słona niż morska. Jej zasolenie wynosi 70%. Starożytne apollińskie miasto Anchialo, wzbogacało się na produkcji soli, która była otrzymywana z wód jeziora. Błoto z jeziora wykorzystywane jest od czasów rzymskich do leczenia artretyzmu i reumatyzmu. W okolicach miasta przez cały rok można obserwować ponad dwieście gatunków ptaków. Ptactwo wędrowne przemieszcza się szlakiem Via Potnica. Zatrzymuje się nad jeziorem Pomorie wiosną oraz jesienią. Wśród wielu zagrożonych gatunków, które możemy tu spotkać to pelikany kędzierzawe, kormorany małe, szablodzioby i rybitwy. Mają one tutaj swoje tereny. Wielkim sukcesem ostatnich lat okazały się sztuczne platformy lęgowe ustawione przez bułgarskich ornitologów.