Bułgaria - Obzor

Wschodnią część Obzor otacza Wyżyna Stara Pianina, na zachodzie ciągną się górskie grzbiety, a północną granicę wyznacza rzeka Dvoynista. Z Burgas i Warny regularnie kursują tu autobusy liniowe. W sezonie letnim wspomagane są przez prywatnych przewoźników.

    Za czasów greckich miasteczko nosiło nazwę Heliopolis, czyli Miasto Słońca.

Obecnie jest to wyjątkowo spokojny kurort nawet w szczycie sezonu. Bazę noclegową tworzy kilka małych hoteli oraz pensjonatów, do tego kilka nowych kompleksów hotelowych. Patrząc jednak na ilość prowadzonych bud, można się spodziewać, że liczba przyjezdnych znacznie wzrośnie w najbliższych latach.
    W mieście znajdziemy mnóstwo lokali gastronomicznych. Oferują one dania kuchni bułgarskiej oraz kuchnię międzynarodową. Warto spróbować potraw owoców morza. Na plaży również znajdziemy kilka barów. W okolicy jest także kilka sklepów i supermarketów, a pośród nich oczywiście sklepy z pamiątkami. Popularnością cieszą się wyroby ze skóry. Wieczory spędzimy w licznych kawiarniach, w których zawsze panuje wspaniała atmosfera. Dyskoteki oraz kluby nocne przepełnione są muzyką i świetną zabawą, aż do samego rana.
    Największą atrakcją miasta jest 6 kilometrowa plaża oraz mały park z ruinami rzymskiej świątyni, później średniowiecznej bułgarskiej twierdzy Kozak. Zachowały się również ruiny świątyni Jupitera. Dalej na południe, w pobliżu przylądka Emine - 16 km - znajdują się ruiny greckiej twierdzy Paleokastro.
    Miasteczko kiedyś leżało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Było strzeżone przez fort zbudowany przez Rzymian.