Bułgaria - Nesebyr

    Nesebyr położony jest 3 km od Słonecznego Brzegu, na skalistym półwyspie. Jest to malownicze stare miasto, które znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. 3000 lat temu miasto założyli Trakowie pod nazwą Mesambria.
Wizytówką miasta jest nietypowy, drewniany młyn wodny, który tworzy atmosferę do bliższego poznania. Cudownie wpisuje się w panoramę miasta. Nesebyr łączy się ze stałym lądem sztuczną groblą. Najlepiej jest się tu dostać łodzią ze św. Własa lub Słonecznego Brzegu. Kilka firm przewozowych obsługuje tę trasę wykorzystując w tym celu małe jednostki odpływające z nadbrzeża przy hotelu Globus w Słonecznym Brzegu. Odpływają one co 20 min między 10, a 22. Najlepiej kupić bilet w jedną stronę, by mieć swobodę w godzinie powrotu. Do Nesebyru dojedziemy również taksówką, autobusem lub z zorganizowaną wycieczką.
    W nowej części miasta znajdziemy mnóstwo hoteli, a pośród nich place zabaw dla dzieci, park z fontannami oraz park wodny Aqua Paradise. Konkuruje on z parkiem wodnym w Słonecznym Brzegu reklamując się jako największy tego typu kompleks w Bułgarii. W ofercie ma aż 20 różnych atrakcji. W porcie znajdziemy także mnóstwo restauracji, które serwują świeże owoce morza po bardzo atrakcyjnych cenach.
    Jedną z pierwszych rzeczy, które zwracają uwagę jeszcze przed wejściem do starego miasta, oczywiście nie licząc zjawiskowego, błękitnego morza oraz jeszcze bardziej błękitnego nieba, jest bizantyjska brama obronna z V w. Pozostałości umocnień zachowało się tutaj więcej. Prawdopodobnie są to fragmenty rzymskich, greckich i bizantyjskich murów obronnych, za którymi pewnie kryli się mieszkańcy miasta.
    Na starym mieście nie można zapomnieć również o zwiedzeniu Muzeum Archeologicznego z antyczną ceramiką i średniowiecznymi ikonami. Znajduje się zaraz za murami, po prawej stronie głównej bramy. Na drodze napotkamy też męski klasztor św. Jerzego, w którym usłyszymy legendę o wodzie leczniczej. Ciekawie prezentuje się również kolekcja Muzeum Etnograficznego.
    Do najbardziej interesujących miejsc, w Nesebyrze zaliczymy starówkę. Charakterystyczne domy i świątynie z kamienia i drewna pochodzą z XVIII w i z początków XIX. Stanowią piękny przykład architektury Odrodzenia Narodowego. Pomieszczenia znajdujące się na parterze zajmowały w większości sklepy. W pomieszczeniach na górze znajdowały się prywatne pokoje właścicieli. Obecnie turyści mogą podziwiać ponad 100 takich zabytkowych domów, które zostały odrestaurowane.
    Średniowieczne przekazy głoszą, że w mieście istniało 40 cerkwi i kaplic, z których do dziś zachowało się zaledwie kilka.
Złote, szerokie i piaszczyste plaże, czyste morze, kawiarnie, restauracje, targowiska, łodzie, wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem. Miasto to także miejsce ulicznych malarzy, muzyków i artystów. Na każdym kroku natrafimy na kawałek kultury, która ma bardzo dużo do zaoferowania. Można tu spędzić spokojnie czas nad morzem, wśród niewiarygodnie zachowanej architektury z przeszłości.

Aqua Paradise w Nesebyrze:

    Należy do największego i najnowocześniejszego tego typu parku wodnego w Bułgarii. Zajmuje ponad 3000 m 2 powierzchni. Kusi bogactwem atrakcji. Otwarty jest od 23 maja do 20 września w godzinach 9 - 19. Bilet całodniowy kosztuje 30 lewa, dla dzieci od 90 cm do 130 cm oraz dla seniorów kosztuje 16 lewa. Bilety na pół dnia są dostępne po godzinie 15. Kosztują odpowiednio 22 lewa dla dorosłych oraz 11 lewa dla dzieci i seniorów.

Muzeum Archeologiczne:

    Obejmuje cztery sale z trackimi monetami z I i II w. p.n.e., greckimi rzeźbami, talerzami i biżuterią oraz rzymską ceramiką, wyrobami garncarskimi i płytami nagrobkowymi. W zbiorach znajdują się również ikony nesebyrskich cerkwi.
    Czynny jest codziennie od 9 do 17. Wstęp płatny.

Muzeum Etnograficzne:

    Muzeum mieści się w domu Moskojani. Poszczycić się może bogatą kolekcją regionalnych strojów i tkanin. Warto też zwrócić uwagę na drewniane, pięknie rzeźbione sufity.
    Czynny jest codziennie od 10 do 17. Wstęp płatny.

Starówka:

    Wąskie, brukowane uliczki są zazwyczaj zatłoczone turystami. Liczne sklepy z pamiątkami nadają starówce nieco bazarowy wygląd. Możemy w nich kupić podrabiane okulary znanych producentów, podkoszulki, koronkowe obrusy, lokalne wyroby czy radzieckie odznaczenia. Ceny są zazwyczaj wyższe niż w głębi kraju, ale wciąż atrakcyjne.

Cerkiew św. Apostołów:

    Jest to pierwsza cerkiew, która ukazuje się zwiedzającym zaraz po przybyciu do miasta. Pozostały z niej tylko część kolumnady oraz nawa południowa.

Cerkiew Stara Metropolia:

    To trójnawowa bazylika z V w. Została wzniesiona na ruinach starożytnej świątyni Apolla. Co prawda ucierpiała podczas podboju bułgarskiego, ale szybko została odbudowana. Dzięki temu pozostała jednym z najważniejszych obiektów sakralnych Nesebyru. Znajduje się przy największym placu miasta, za skrzyżowanie ulic Mitropołskiej i Sławianskiej. Ruiny są udostępnione do zwiedzania.

Bazylika zwana Nadmorską:

    Bazylika znana jest także jako Eleusa, czyli Miłosierna. W średnich okresach była kilkakrotnie przebudowywana. Kilku uczonych jest zdania, że mogła być cerkwią monasteru Bogurodzicy Eleusy, w którym przechowywano słynną ikonę Eleuse. Wstęp do ruin jest bezpłatny.

Cerkiew Nowa Metropolia pw św. Stefana:

    Została wzniesiona w XII - XIII w jako trójnawowa bazylika według najlepszych wzorów bułgarskiej architektury cerkiewnej. Jedną z cech rozpoznawalnych stylu jest wielokolorowa fasada. Tworzą ją ornamenty określane jako "architektoniczny haft". Zachowały się tutaj freski, których daty wskazują na XVI - XVII w. Wyróżnia je niezwykły realizm. Szczyci się również bogato zdobionym ikonostasem oraz odrodzeniowym tronem biskupim i pulpitem z przełomu XVIII i XIX stulecia. Cerkiew należy do jedynego nesebyrskiego kościoła. Znajduje się przy ulicy Mena.

Cerkiew św. Jana Chrzciciela:

    Jest to malutka, XI-wieczna świątynia. Jej ascetyczne wnętrze dekorowane jest jedynie ceglaną bordiura wokół wejścia i okien. Kolumny i filary dzielą wnętrze na trzy nawy. Zachowana na jednej z północno - wschodnich kolumn inskrypcja głosi: "Święty Janie Chrzcicielu ocal mnie!". Fresk na południowo - zachodniej pochodzi z XII w. Cerkiew znajduje się przy ul. Mitropołskiej.

Cerkiew św. Teodora:

    Została wzniesiona w XIII w. Zachowała tylko swą zachodnią i północną partię. Uważana jest za najwcześniejszą z zachowanych budowli w malowniczym stylu cerkiewnym. Jest to typowy styl dla architektury z okresu drugiego państwa bułgarskiego. Gładko obrobione ciosy przekładane są pasmami ceglanymi. Z XVII w pochodzi ikonostas. Świątynia znajduje się w północnej części starego miasta, na skrzyżowaniu ulic Neptun i Emona.

Cerkiew św. Paraskewy:

    Pochodzi z XIII w. Uwagę przykuwa bogato dekorowana fasada. Pokrywają ją ślepe nisze oraz dekoracja z cegły, kamienia oraz szkliwionych elementów ceramicznych. Świątynia znajduje się przy ul. Humus.

Cerkiew Chrystusa Pantokratora:

    Zaliczana jest do najpiękniejszych budynków starego Nesebyru oraz jest jedną z najlepiej zachowanych cerkwi w całej Bułgarii. Niezwykłe są jej zewnętrzne zdobienia. Wyróżnia je bogactwo motywów i form. Wzory dekorujące każdą z fasad są inne od eleganckich nisz i szczytów, krenelowanych gzymsów, lombardzkich łuków, po kontrastujące białe kamienne pasy i ciosy czerwonej cegły oraz bujne ceramiczne inkrustacje, swastyki, rozety i inne motywy. Pozostałości z poszczególnych historycznych okresów miasta ukazują wykopaliska przed frontem - od Traków po drugie państwo bułgarskie. Znajduje się na głównym placu miasta. Wewnątrz działa galeria sztuki.

Cerkiew Archaniołów Gabriela i Michała:

    Datowana jest na XIV w. Jej fasady to znakomite dzieła. Podzielone są rzędami arkadowych nisz. Niektóre z nich są również oknami. Tympanony nisz wypełniają kratkowe dekoracje ceglane. Archiwolty łuków zdobią inkrustacje z ceramicznych rozet. Znajduje się przy ul. Acheloj.

Cerkiew Bogurodzicy:

    Powstała w 1884 r. Ozdabiają ją XIX wieczne ikony i freski. Jej biała, czysta i smukła wieża góruje nad miastem. Widoczna jest już z rogatek.

Cerkiew św. Jana Aliturgetosa:

    Pochodzi z XIV w. Nazywana "Niepoświęcona", ponieważ nigdy nie odbyło się w niej nabożeństwo. Według legendy cerkiew niszczyli rycerze łacińskiego księcia Amadeusza de Savoy w połowie XIV. spalili jej dach. U schyłku wieku, po najeździe tureckim nie było komu naprawić tej cerkwi. Świątynia stanowi świetny przykład stylu "malowniczego" z naprzemiennie układanymi czerwonymi cegłami i białymi blokami kamienia.

Nesebyr - miasto

  • 009_nesebyr

Nesebyr - cerkwie

  • 00_Cerkiew_Chrystusa_Pantokratora