Bułgaria - Małe Tyrnowo

    Miasto Małe Tyrnowo znajduje się godzinę jazdy od Carowa. Jest to jedyne miasto leżące w górach Strandża, jak również nieoficjalną stolicą tego regionu. Nazwa pochodzi od bułgarskiego słowa truni, które oznacza kłujący krzak, może to być również odniesienie do pleniących się w okolicy ostów. Przymiotnik "małko" dodano później, by odróżnić tutejsze Tyrnowo od starej stolicy bułgarskiego Wielkiego Tarnowa w północno - zachodniej części kraju. Miasteczko słynie przede wszystkim z okolicznych kamieniołomów. To tam wydobywano marmur, który następnie był wykorzystywany przez budowniczych w Adrianopolu i Konstantynopolu.
    Małko Tyrnowo otoczone jest nagimi wzgórzami. Ciekawe jest przede wszystkim ze względu na swoją historię. Niewielki kompleks domów z czasów Odrodzenia Narodowego znajduje się w pobliżu głównego placu. Mieści się tam miejskie muzeum ze zbiorami fotografii, ikon oraz dokumentów.
W okolicy znajdziemy liczne starożytne świątynie, grobowce i osady. W Propagdzie znajdującej się 5 km od Małego Tyrnowa możemy obejrzeć tracki grobowiec. Podobne grobowce jak i rzymską willę znajdziemy w położonej 13 km na południowy zachód od miasta Miszkowej Niwie.