Bułgaria - Lozenec

Niewielkie miasteczko na południe od Sozopolu, położone pomiędzy miejscowościami Primorsko i Cerew. Usytuowane na niewielkim półwyspie w spokojnej, osłoniętej od wiatru zatoczce. Urzeka nienaruszoną przyrodą, łagodnym klimatem, czystym morzem oraz gościnnością mieszkańców.

Wciąż nie odkryta, oferuje idealną możliwość poczucia, że spędza się wakacje w obcym kraju, bez obcojęzycznych turystów. Charakterystyczna architektura domów bułgarskich, wyśmienita kuchnia regionalna, długie nocne spacery wzdłuż plaży lub po miasteczku na pewno przyciągnie nowych wielbicieli spokojnego wypoczynku.

Kurort w tej chwili nastawiony jest na bułgarskich turystów, więc i ceny są przystępne. Bazę gastronomiczną tworzy tutaj kilka budek oraz niewielkie knajpki. Większość zwiedzających żywi się głównie w hotelowych restauracjach. Łozenec jest typowym miasteczkiem rybackim, dlatego na talerzach pojawiają się zawsze świeże i bardzo dobrze przyrządzone ryby.

Ze względu na to, iż jest to spokojna wioska, życie nocne toczy się głównie w hotelach. Osoby pragnące rozrywki mogą udać się do pobliskich miejscowości.

Dla amatorów sportów wodnych znajdują się dogodne warunki do uprawiania surfingu lub żeglarstwa.

Podobnie jak inne miejscowości nadmorskie, okoliczne grunty wykupują zamożni mieszkańcy Sofii oraz obcokrajowcy. Dużo wskazuje na to, że w ciągu kilku lat, miejscowość zmieni się nie do poznania. Kilka lat temu powstała dopiero tu pierwsza cerkiew. Jej budowę sfinansował bogaty sofijczyk.

Do miasta dostaniemy się autobusem, który jedzie z Burgas do Achtopolu.