Bułgaria - Kitten

    Na porośniętym zielenią znajdziemy malowniczo położone miasteczko Kitten. Oddalone o ok. 5 km od Primorska. Kitten oznacza "ładny". Niewielka i ładnie wkomponowana w leśny krajobraz została zasiedlona na stałe dopiero w latach  30 XX wieku. Jest to dość zaskakujące, ponieważ według archeologów już w VI w. p.n.e. w tym miejscu istniała niewielka osada.
    Stosunkowo mało znana miejscowość, do której przyjeżdżają głownie Bułgarzy. Mimo wszystko miasto rozwija się i z roku na rok przybywa coraz więcej turystów z innych krajów. Każdy, kto odwiedzi to miejsce zachwyci się plażą Atliman. Zaliczana jest ona do jednej z najpiękniejszych i najczystszych plaż na całym czarnomorskim wybrzeżu. Nazwa związana jest z legendą o pięknej Stanie, która dowodziła obroną twierdzy Urodowiza. Pozostałości tej twierdzy do dzisiaj istnieją na niewielkim półwyspie.

Sułtanowi zachciało się wejść w posiadanie niezdobytej dotychczas twierdzy, dlatego zaproponował Stanie małżeństwo. Dziewczyna zgodziła się, ale postawiła jeden warunek. Sułtan miał ofiarować jej w podarunku ślubnym tyle ziemi, ile zdoła objechać w ciągu dnia - od wchodu do zachodu słońca- jednym koniem. Gdy sułtan się zgodził, Stana namówiła chłopów z okolicznych wsi, by przygotowali dla niej na drodze świeże konie. Kobieta wyruszyła spod bram twierdzy Urdowiza. Udało się jej objechać prawie całą Strandżę. Pierwszy koń, na którym rozpoczęła podróż, padł wieczorem pod murami twierdzy. Sułtan wywiązał się z obietnicy i podarował Stanie okrążone przez nią ziemie. Legenda mówi również, że te tereny aż do 1834 r. pozostawały w osobistych majątkach władcy imperium tureckiego. Na cześć konia, który padł pod murami twierdzy nazwano tutejszą plażę Altiman, która oznacza "Końska Zatoka".

Turysta doceni długie spacery i romantyczne przechadzki. Kitten polecane jest przede wszystkim miłośnikom spokoju, pragnących się wyciszyć i zrelaksować.