Bułgaria - Carewo

Miasto leży w pobliżu kilku małych kurortów. Należą do nich m. in. Kitten, Primorsko, Lozenec czy Achtopol. Miasto położone jest na małym, malowniczym półwyspie, na którym występują rzadkie gatunki roślin i drzew.
Carewo znajduje się 70 km na południowy wschód od Burgas, skąd dojazd jest bardzo łatwy. Codziennie stąd odchodzi 5 liniowych autobusów, a w sezonie letnim dodatkowo trasa obsługiwana jest również przez prywatnych przewoźników.
Nadmorski kurort był starożytną grecką kolonią oraz osadą rybacką. W 1880 r Carewo strawił ogromny pożar. Dzięki osadnikom, głównie uciekinierom ze wschodniej Tracji, miasteczko zaczęło się na nowo rozwijać. Do roku 1991 miasto nazywało się Miczurin. Nazwa była na cześć Iwana Miczurina, rosyjskiego biologa, hodowcy - sadownika, który był twórcą wielu nowych odmian roślin. Miczurin zasłynął m. in. z prób wyhodowania roślin południowych, które miały być odporne na syberyjskie mrozy.
W Carewie znajdują się piaszczyste plaże z krystalicznie czystymi wodami morskimi, które opływają podnóża gór Strandży, opadające do Morza Czarnego. Są tu bardzo malownicze zatoczki. Piękne rzeki, z cudownie położonymi dolinami wpływają do morza. Wzdłuż trzech plaż organizowane są imprezy sportowe, takie jak nurkowanie, surfing, regaty czy łowienie ryb. W miasteczku funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można wynająć łódź i wyruszyć w przyjemną podróż wzdłuż morskiego brzegu.
W miasteczku znajdziemy mnóstwo małych, prywatnych, restauracji, kafejek i knajpek. Restauracje oferują szeroki wybór potraw z tradycyjnej kuchni bułgarskiej oraz bogate menu z owoców morza. W centrum zobaczymy również stragany i sklepy ze świeżą żywnością. Ryby można kupić także bezpośrednio od rybaków w porcie.
Nie jest to niestety wymarzone miejsce dla miłośników życia nocnego. Osoby, które chcą się zabawić powinny wybrać się do pobliskich kurortów np. Sozopol albo Primorska. W Carewie znajdziemy raczej spokój i wytchnienie od wielkomiejskich kłopotów i trosk.
Główne atrakcje skupiają się w okolicach plaży i czystego morza. Do najważniejszych zabytków miasta należy cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Do wędrówek górskich zachęca pasmo Gór Strandża.

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy:

    Została wybudowana w 1810 r. na fundamentach starszej świątyni. Cerkiew stoi zupełnie samotnie - pozbawiona całkowicie drzew, na południowym półwyspie miasta. Świątynia widoczna jest z daleka. Wewnątrz cerkwi można oglądach przepiękne XVIII i XIX wieczne ikony. Malowane były przez najlepszych malarzy, jacy tworzyli w tych okolicach. Do tych osób można zaliczyć Dimityra Zografa, Joana Zografa i Todora Zografa.

Góry Strandża:

    Tworzą narodowy rezerwat przyrody. Można w nim podziwiać niezwykłe jaskinie, przepiękne dwustuletnie lasy oraz pozostałości starożytnych cywilizacji takich jak mury obronne, stare świątynie czy skalne figury.

    Główne zalety tego kurortu to połączenie morza i gór z egzotyczną roślinnością, autentyczne bułgarskie tradycje i folklor z tańcami wokół ogniska, jak również wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych czy łowienia ryb. Plaż jest kilka, które nie należą do szerokich, ale są całkiem przyjemne. Miasto nie jest jeszcze znanym kurortem, co za tym idzie, ceny są niższe niż gdziekolwiek indziej na wybrzeżu, a przy tym atrakcji tam nie brakuje. Carewo może być dobrym miejscem na spędzenie wakacji dla ludzi, którzy nie szukają ekstrawagancji.