Bułgaria - Achtopol

Achtopol zwane również "Miastem Miłości", jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe miast bułgarskich na wybrzeżu Morza Czarnego. Znajduje się 14 km na południowy wschód od Carowa oraz 85 km na południe od Burgas. Od lądu miasto otaczają góry Średniej Strandży. Reklamowanie jako najbardziej słoneczne miejsce w całej Bułgarii. Posiada też jedną z najdłuższych plaż na wybrzeżu, co przyciąga wielu turystów, nie tylko w okresie letnim.
    Starożytnym Grekom znane było jako Agathopolisbu - Miasto Szczęścia. Zbudowane na małym półwyspie na cześć greckiej bogini szczęścia Agaty. O przeszłości świadczą ruiny rzymskiej bizantyjskiej twierdzy, która została zniszczona przez Turków. Wykopaliska archeologiczne w tym regionie ukazują ślady osadnictwa z różnych okresów. Przypuszcza się, że założenie miasta ma związek z działalnością Peryklesa na terenach nadczarnomorskich w V w. p.n.e.
    Główna plaża miejska konkuruje z kilkoma czystszymi i trochę spokojniejszymi zatokami. Najbardziej malownicza jest ta z latarnią morską, która słynie z pięknych widoków i zachodów słońca. W tym rejonie woda ma najwyższą temperaturę na całym wybrzeżu bułgarskim.
    Warto zajrzeć do starej cerkwi Zaśnięcia Pana. W mieście zostały również pozostałości klasztoru św. Jana Chrzciciela oraz stylowy budynek starej, greckiej szkoły. Z dawnych czasów do dnia dzisiejszego pozostały ruiny twierdzy oraz fontanna z rzeźbą jeźdźca.

Cerkiew Zaśnięcia Pana:

    Zbudowana w 1796 r. Budowla o architekturze charakterystycznej dla czasów panowania tureckiego. Cerkiew jest niska, zagłębiona w ziemię, sufit wyłożono deskami imitującymi sklepienie. Należy zwrócić również uwagę na ciekawe freski. Jest to jeden z niewielu budynków, które przetrwały pożar w 1918 r. W niektórych miejscach zachowały się także pozostałości murów obronnych starożytnego Aghatapolis. Sięgają ona nawet 7 - 8 m wysokości oraz 3,5 m grubości. Badania wykazały, iż mury te zostały wzniesione najprawdopodobniej w V - Vi w. n.e. Mimo to są dowody, że wcześniej istniały tu jakieś umocnienia trackie.

Klasztor św. Jana Chrzciciela:

    Klasztor św. Jana Chrzciciela znajduje się brzegiem morza. Spłonął w czasie pożaru. Obecnie w mieście znajdują się pozostałości klasztoru.

    Achtopol obecnie jest cichym i spokojnym miejscem, które położone jest nieco na uboczu. Miasto warto polecić osobom, które nie mogą sobie pozwolić na pobyt w drogich, znanych kurortach lub osobom, które tęsknią za spokojnym wypoczynkiem. Jeżeli ktoś szuka nocnych wrażeń i zabaw do samego rana, z których znane jest Primorsko lub Słoneczny Brzeg, tutaj tego nie znajdzie.